| andy051 a întrebat:

De ziua mea vreau sa-mi iau un animal de companie dar nu stiu ce.

Eu locuiesc la curte, dar totusi nu vreau sa-mi iau un caine mare.

Acum problema este ca sunt clasa a 7-ea si vin acasa in jur de ora 16 si nu prea imi permite timpul sa am grija de un caine.

Acum da, pot sa-mi iau un caine micut, doar ca eu am avut foarte multe pisici de rasa comuna care le-am tinut afara si m-am atasat de ele. Tatal meu isi sustine idea ca ar cumpara un caine (este mai loial, mai jucaus etc.) dar eu nu sunt asa de incantat.

Acum dragi prieteni, ce puteti sa-mi recomandati?

P.S As vrea un animalut in jurul sumei de 500 de lei.

1 răspuns:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Orice animal are nevoie de timp si de multa afectiune, un animal este o responsabilitate.
In primul rand trebuie sa le faci ( si caine si pisica)deparazitarea interna ( pentru viermisori) si externa( contra puricilor si capuselor), apoi neaparat vaccinurile anuale ( deoarece un animal nu mai are anticorpi pe care ii primeste de la laptele matern) sunt foarte importante il ajuta pe animal sa nu ia boli/viruze uneori fatale, dar si pe tine ( unele boli se transmit si la oameni, ex rabia). Mancare sa fie speciala in gunctie de animal, dar si de ani (mancare speciala pentru juniori sau seniori).
Daca vrei sa il ti afara de sfatuiesc sa adopti un caine maidanez ( te va iubi neconditinat, iar organismul lui e obisnuit sa stea afara, bine, cu conditia sa aiba o cusca izolata termic).
Orice animal vrei dori si mai ales un caine ( care are nevoie de multa iubire), trebuie sa le oferi timp, afectiune, joaca deoarece sunt animale sociabile si iubesc sa fiu alintate si ingrijite.