| xlr8rq1 a întrebat:

Mi-am luat astazi o nimfa fata (papagal) si i-am dat drumul din colivie cateva ore.
Cand am pus-o inapoi in colivie a inceput sa tremure!
De ce face asta si cum o pot face sa nu mai tremure?

Răspuns Câştigător
| ioana100 a răspuns:

Te-ai cam grabit s-o scoti,trebuia sa astepti cateva saptamani,acum nu mai trebuie sa faci nimic ca sa nu mai tremure,las-o sa se linisteasca,pleaca din camera unde este colivia,nu ii mai fa nimic,dupa cateva saptamani cand se obisnuieste cu mediul incojurator si cu persoanele din el,poti sa-i dai din nou drumul dar lasa usa deschisa la colivie, sa gaseasca singura iesirea, ca sa stie cum sa intre inapoi! Sper ca te-am ajutat.Mult succes!winking

8 răspunsuri:
| Rossey a răspuns:

Este simplu.Ea inca nu este acomodata cu noul camin.Las-o sa se acomodeze si nu-i mai da drumul pentru o luna.Iar alta posibilitate sa tremure mai poate fi frigul. Poate ii era frig.Sa n-o tii in curent.

| DenisIonut01 a răspuns:

Posibilitati ar fi:
1.tremura de frig
2.tremura de friCa
Ai putea merge la un Veterinar!
Bafta!

| DenisIonut01 a răspuns:

Lol daca ai remarcat asta nu trebuia sa mai intrebi e clar de frica a facut asa! Iti zic un lucru papagalul nou cumparat nu se lasa 1 luna sau macar 1 saptamana afara din cusca pentru a se obisnui cu camera.Sanatate ai urez tongue ai Grija cu geamu sa fie inchis sau sa ai sita cand ai dai drumul!

| Laura_6219 a răspuns:

Pai e posibil sai fie frica sa se sperie vazandu-se dupa cateva ore de libertate inchisa....nu ne-ai spus daca o lasi sa iasa afara mai tremura... daca o lasi mai mult timp se poate obisnui si mai tremura asta cred ca e motivul...astept mai multe detalii si poate te pot ajuta mai mult am avut si-o eu papagal si la fel am patit... sper ca ti-am fost totusi de folos

| Laura_6219 a răspuns:

Deci ii este frica nu e acomodata cu noul cămin și nici cu cușca ar fi bine sa ii acorzi atenție pentru a se obișnui cu tine și sa nu-i mai dai drumu se va obișnui mai repede și mergi cu ea la un veterinar ca sa fi sigur ca nu are alte probleme.

| xlr8rq1 explică:

Atunci cand tremura am remarcat ca avea creasta de pe cap in pozitia de frica!

| xlr8rq1 explică:

Va multumesc tuturor!happy
zuzuţu, eu am vazut ca pozitia crestei era in pozitie de frica dupa ce am pus intrebarea.
Ma uitasem pe net sa vad si am vazut ce inseamna fiecare pozitie a crestei dupa ce am intrebatwinking

| GabitaGabii a răspuns:

Laa inceput asa sunt papagali pana isi cunosc stapanul, casa, locul lor. Ai grijaa sa nu aibaa bratarica dinaiaa din fier sau plastic. Daca aree mergi undeva la un medic veterinar si soate`o.Se poate infectaa si poatee sa "sugruma" piciorusul si il poate taiaa crying ( din propriaa experientaa... scuzee ca am mers asa de departe dar a ramas o spaima pentru mine). Success si sa fie sanatosiwinking.