| TheLilDragon a întrebat:

Salut,

Se poate tine o pisica la bloc, daca da, ce ar trebui sa fac mai "special"...Si cum s-o conving pe mama?

5 răspunsuri:
| Anca a răspuns:

Am avut 1 pisica in casa 1 an, apoi 5 pisici, apoi am ramas cu 2.
Au murit...
Dar crede-ma ca, nu mai vreau pisici in casa.
Lasa extrem de mult par si oricat ai spala tot miroase a pipi de pisica in casa.

| (̅_̅_̅(̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅_̅̅()ڪے a răspuns:

Da se poate, pai ceva special :S sa aduci o tavita cu nisip si acolo sa sa obisnuiasca sa isi faca treburile... pai habar nu am cum sa o convingi pe dansa... daca ii plac animalele o sa fie usorxD

| justagirlll a răspuns:

Da, se poate
eu am de aproape 1 an
ce ar trebui sa fcai?
sa cumperi o litiera si nisip special si sa o cureti in dupa ce isi face nevoile
sa ii asiguri mancare si apa proaspata
de asemenea ar fi util un stalp pentru tocit ghearele, un cleste special sa i le tai(poti folosi si unghera), jucarii si iarba matei(dar asta dupa ce se face mai mare)

si sa ai grija sa nu roada florile, unele sunt toxice
si sa nu ii dai ciocolata, poate muri

si sa ii perii blana, mai ales daca e lunga

un lucru important e sa o castrezi, chiar daca e fata sau baiat

si sa o duci regulat la veterinar

un site util este http://www.whiskas.ro/

cam atat e de facut
si desigur sa o iubesti

cum sa o convingi? pai spune-i ca vei face toate lucrurile de mai sus, ca vei fi responsabila...va fi usor daca iubeste animalele

sper ca te-am ajutat

bye

funda?

| Roxy a răspuns:

Ciao:*
eu am 3rolling on the floor
Pe 2 le-am luat de pe container(adica le-am salvat)si pe unu l-am luat dintr-un petshop deoarece statea acolo de 2 luni asteptand un cumparator:X
Pai trebuie sa ai:
-O perie de par(de aia speciala pentru ca parul poate fi o problema )
-o cutie cu nisip special. e mult mai usor sa faca la nisip deoarece acel nisip special are niste substante si niste parfumuri bagate in el si nu va mirosi urat in casahappy
-Daca e pisica la o anumita perioada o sa trebuiasca sa mergi la medic sa ii iei niste pastile pentru perioada in care e "in calduri" si daca e motanel sa ascunzi pantofi si hainele pentru ca isi va "marca teritoriu"
Cam atata ce e mai special despre ingrijirehappy
Cums a o convingi?!
Eu i-am pus in brate un pui de pisica extrem de lingusitor si dulce cu niste ochi mari, inocienti si albastri si la acceptathappy
Sau am salvat un motanel din spatele blocului si am zis ca il tinem 2 saptamani si dupa il ducem la bunici si so atasat ff tare de el si acum doarme cu ai mei in patlaughing
big grin
Pai daca iti ia o pisica promite-i sa vei avea grija de ea singura si ca vei fi responsabilehappybig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate. Dar trebuie sa ai mare grija ce alegi, altfel te vei umple de par :-|. Crede-ma, eu stau la casa, dar tot intra mâţa mea enervanta inauntru, si am Siameză, si lasă numa par si ma enerveaza la culme! :-|
Pentru ca eu sunt alergica, si parul' zboara peste tooot.
Am gasit si pe marginea canii crying
Asa ca, nu-ti doresc pisica! :-(
Dar daca totusi vrei sa-ti iei, iti recomand una fara par :-)). Ok, gata cu gluma, ia un cu par scurt na, (Sfinxu-i bun :-)) ), si trebuie sa ai grija sa o inveti la tavita cu nisip, si sa-i tai unghiile. Cat despre mama ta, promite-i ca vei avea multa grija de noul tau animalut. Succes! :*