| Ioan_Ani_1999 a întrebat:

stie cineva cand se deschide sezonul de pescuit?

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite ce am gasit pe google
http://pescar.urldocs.com/info.htm
O zi buna sa ai:)

| MarioTm a răspuns:

Prohibiția „generală", cu durata de 60 de zile, va fi de data aceasta în perioada 11 aprilie – 9 iunie inclusiv.
- prohibiția la știucă (45 de zile) va fi în perioada 1 februarie – 17 martie inclusiv, dar, la fel ca în acest an, și în perioada prohibiției generale (11 aprilie – 9 iunie), adică nu mai puțin de 105 zile pe an!
- păstrăvul a scăpat de această dată de trimiterea la art.1 a Ordinului privind prohibiția și revine la clasicul sezon 1 mai – 15 septembrie.
- coregonul, păstrăvul de mare (somonul de Marea Neagră) și lipanul rămân și de această dată specii interzise pe tot parcursul anului.