| คlєxヅ a întrebat:

am 3 perusi (un fel de papagali mai mici pentru cei ce nu stiu ce sunt) Loli,Lili si Flafy,astazi am pus un scaun asezandu-ma si uitandu-ma la ei, si baiatului adica Flafy ii tremura aripile si parca se lasa in jos,e vreo boala? Si mai am o intrebare,Loli si Lili care sunt fete amandoua de ce fac ca si cum s-ar pupa? Tata mi-a zis ca se curata dar voi ce credeti? Funda si vot. Cand vad ca fac ceva ciudat imediat incep sa imi fac griji sa nu aiba ceva,pe internet am vazut multe de exemplu cum sa iti dai seama daca perusul tau este bolnav,si scria ceva de exemplu daca are picioarele reci de tot trebuie dus la veterinar si daca le are fierbinti tot asa,dar nu scria nimic despre ce am zis mai sus, e posibil sa fie o boala sau sa imi fac eu griji degeaba?

Răspuns Câştigător
| BANN3R a răspuns:

Loli si lili isi curata ciocul.
Daca aripile ii tremura si pasarea se uita direct la dumneavoastra, atunci e pe cale sa se lanseze spre cel pe care il priveste. Aceasta este o postura tipica pentru "ma pregatesc sa zbor!". In cazul in care tot corpul papagalului tremura, acesta poate fi inspaimantat sau gata sa se imperecheze.
Papagalul isi poate lasa aripile sa atarne inerte in timpul dansului de curtare, insa o pasare apatica cu aripile lasate libere poate fi bolnava. Un papagal va da dintr-o singura aripa pentru a indica frustrare sau pentru a atrage atentia. Acelasi lucru il poate face si in timpul naparlirii, cand pasarea incearca sa alinieze penele noi sau sa scape de cele vechi care sunt gata sa cada.

1 răspuns:
| คlєxヅ explică:

Si mi-e frica sa bag degetele la ei ca ciupesc extrem de tare.