| Roxin_Alex_1989 a întrebat:

am fost la veterinar si mi-a dat niste pastile pe nume synulox pentru pisica mea care tuseste si ii curge nasul dar intrebarea mea este ca daca cumva nu e pisica bolnava si ii dau pastilele nu pateste nimic?funda

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Faptul ca nu manaca arata ca este in suferinta. Un animal bolnav refuza hrana pana cand se simte mai bine. Eu am trecut prin asta cu cele 3 pisici ale mele. In momentul cand pisica o sa manance de bunavoie este 90 % vindecata. Dar sa stii ca gripa felina poate tine si 10-14 zile! Si poate sa fie letala. Eu le-am avut pe toate bolnave, pe rand! Asa ca stiu cum este. Numai ca nu a vomitat niciuna. Te sfatuiesc sa anunti veterinarul. Poate ca nu este nimic. Dar poate ca se trateaza alta boala decat cea reala. Boala de stomac sau de ficat nu am auzit sa fie, dar este posibil sa se fi otravit cu ceva, alimente sau plante. De ex., pisicile mele se dau in vant dupa hipoclor, care este un toxic pentru ele! Trebuie sa am mare grija cu acest produs!
Am gasit ceva care poate sa-ti fie de folos:
http://www.ropets.com/animale-de-companie-semne-ca-sunt-bolnave/

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca tuseste si stranuta nu este sanatoasa deloc! Synuloxul este un antibiotic si este indicat in gripa felina. Eu folosesc asa ceva frecvent la pisicile mele sau la cele maidaneze. Trebuie sa dai cate 0, 25 comprimate (mari) la 12 ore.Fix! Asta daca ai o pisica normala, de 3-5 kg.Si asta timp de 5-7 zile. Acum, in aceasta faza pisica este contagioasa fata de alte pisici.

| Roxin_Alex_1989 explică:

Sper ca e bun ca nu stiu de ce inainte sa eu dau a si vomitat ceva galben

| Elianna a răspuns (pentru Roxin_Alex_1989):

Poate ca mai are si alte suferinte pisica. Oricum, la animale se dau medicamente mai mult generic, ca nu este nimeni sigur 100% ca este ceva sau altceva. Asa ca orice suferinta are pisica, antibioticul nu-i poate face rau. Dar nici bine in mod obligatoriu.
Faptul ca ceea ce a vomitat era galben este ceva ingrijorator. Daca nu a mancat ceva de culoarea aia... e o problema! Ar trebui sa anunti veterinarul. Posibil ca ceea ce a vomitat sa fie sucul gastric. Am auzit ca la caini este galben, dar la pisici eu nu am vazut cum este!

| Roxin_Alex_1989 explică (pentru Elianna):

Dar de ce este ingrijorator sucul gastric oare are probleme cu stomacul sau ficatul?

| Roxin_Alex_1989 explică (pentru Roxin_Alex_1989):

As crede ca are probleme cu stomacul pentru ca nu prea mananca ca de obicei.de obicei ea mananca foarte mult dau acum chiar mai de loc

| Roxin_Alex_1989 explică (pentru Elianna):

Mersi sper ca nu are botulism sau ceva boala mortala ca se observa pe ea ca a slabit destul

| Elianna a răspuns (pentru Roxin_Alex_1989):

Faptul ca nu manaca arata ca este in suferinta. Un animal bolnav refuza hrana pana cand se simte mai bine. Eu am trecut prin asta cu cele 3 pisici ale mele. In momentul cand pisica o sa manance de bunavoie este 90 % vindecata. Dar sa stii ca gripa felina poate tine si 10-14 zile! Si poate sa fie letala. Eu le-am avut pe toate bolnave, pe rand! Asa ca stiu cum este. Numai ca nu a vomitat niciuna. Te sfatuiesc sa anunti veterinarul. Poate ca nu este nimic. Dar poate ca se trateaza alta boala decat cea reala. Boala de stomac sau de ficat nu am auzit sa fie, dar este posibil sa se fi otravit cu ceva, alimente sau plante. De ex., pisicile mele se dau in vant dupa hipoclor, care este un toxic pentru ele! Trebuie sa am mare grija cu acest produs!
Am gasit ceva care poate sa-ti fie de folos:
http://www.ropets.com/animale-de-companie-semne-ca-sunt-bolnave/

| John90 a răspuns:

Nu are ce sa pateasca e ca si cum ai merge tu la doctor si ti-ar da pastile de raceala dar tu nu esti si le iei deci ai patit ceva?