| robertrobertroo2715 a întrebat:

Am o intrebare cum as putea sa o conving pe mama sa imi cumpere un caine am 15 ani, mai am un iepure si o pereche de papagali si stau la casa si am spatiu dar mama tot refuza ce as putea face ca sa o conving sa imi ia un caine?

Răspuns Câştigător
| costelus323 a răspuns:

Salut! Va trebui sa ii dovedesti mamei tale ca intr-adevar iti poti asuma responsabilitatea de a detine si a ingriji un caine.
Sa stii ca un caine de luat in grija nu este foarte usor, trebuie sa fii constient ca trebuie sterilizata/castrat, in cazul in care nu iti doresti pui, iar daca o faci sa fii 100% sigur ca ai cui sa ii dai. Apoi, daca stai la bloc, cainele mai ales cand este pui trebuie scos foarte des pentru a se obisnui cu programul de iesit, pe scurt, va fi o schimbare in viata ta, e ca si cum ai avea un copil, nu degeaba mama ta nu iti doreste un caine, acum depinde si de rasa cainelui, daca este de talie mica, medie, mare, costuri de intretinere, etc.

3 răspunsuri:
| FlorentinaSandu a răspuns:

Sa porți o discuție serioasă cu ea, ii explici ca ai crescut, ești capabil sa ai grija de el, și nu in ultimul rând o faci sa înțeleagă ca iubesti animalele și un câine te-ar face mai responsabil și fericit in același timp. O astfel de discuție serioasă o va face cu siguranța sa înțeleagă. Mult succes și astept răspunsul tău și o poza cu noul cățeluș. O seara plăcută iti doresc.

| robertrobertroo2715 explică (pentru FlorentinaSandu):

Si daca o sa refuze pentru ca am mai deschis acest subiect iar ia mi-a spus ca am deja un iepure ce sa fac in acest caz?

| robertrobertroo2715 explică (pentru FlorentinaSandu):

Dar daca o sa spune ca am deja un iepure si ca nu o sa am timp ce pot sa ii spun?