| x_8092 a întrebat:

Dati'mi o idee cum as putea sa imi conving parintii sa imi cumpere un caine lup si sa il tin in apartament.
(mentionez ca stau la apartament dar am si casa de vacanta in care locuiesc doar in weekend)

7 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ce fain de tine Dudu, am incercat si eu asa da na merscrying((((crying

| SweeTLemon a răspuns:

Buna... DAca stai la apartament nu iti recomand sa ai un CIobanesc german (lup). Are foarte multa energie si ii place sa alerge, nu este un caine de apartament.Si eu am un ciobanesc dar il tin la casa...

| Dorinel a răspuns:

Eu am facut asta:am venit acasa cu un pui de rottweiler era dulce foc...maiceamea s-a indragostit de el intr-un minut a zis ca puteam sa il tinem, in fine eu ii spusesem ca e o rasa de caine care raman mici nu cresc mari[ei ii plac caini mici] si dupa un 1 an cand a inceput sa creasca si logic nu a putut sa il dea afara din casa pentru ca sa atasat de el...deci vezi si tu daca poti face la fel ca mine tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Animalele de casa (toate) sunt o mare responsabilitate pentru oricine. Parintii nu refuza pentru ca nu iubesc animalele sau pentru ca pur si simplu nu vor, ci sunt doar realisti. Un caine lup are nevoie de mult spatiu in care sa alerge, are nevoie de libertate. Daca il scoti 3-4 ore pe zi nu este suficient, ar trebui sa-l scoti cam 8-9 ore pe zi, asta daca nu vrei sa-l chinui. Un caine de talie mica este mult mai usor de intretinut. In orice caz, nu incerca sa procedezi precum Dudu pentru ca se poate ca parintii tai sa nu reactioneze la fel de convenabil. Nu mai vorbesc de vizita la veterinar care trebuie facuta in mod regulat. Daca le promiti parintilor tai ca o sa ai grija de toate lucrurile astea si de multe altele si sa o si faci, exista posibilitatea sa iti permita. Succes.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu imi doresc foarte muuuuuult un caine bichon maltez sau un yorkshire:X:X:X dar parintii mei nu vor nicicum

| eu_3271 a răspuns:

Ah, sunt in aceeasi situatie. Eu as vrea labrador.
Stiu ca e putin chinuitor pentru animal sa stea in apartament, dar mi-as dori atat de mult un caine... Din pacate parintii mei au spus categoric NU; acum astept sa ma mut singura

| iceman a răspuns:

Salut
Rasa se numeste Ciobanesc german, nu caine lup.
Mai multe informatii despre rasa poti afla pe www.ciobanescgerman.net/forum

iceman