| Thesinger1 a întrebat:

Am o problema cu cainele meu.De fiecare data cand il desleg de la lesa fuge si nu ma asculta. Alearga mult timp dupa care vine seara si se culca.Si este dependent de hrana,oricata i-as da,tot ar mai manca!
As vrea sa imi spuneti cu sa-l fac sa ma asculte si cum sa-l fac sa nu mai manance atata.
Funda mare,si multe multumiri, ajutor va rog!

Răspuns Câştigător
| SteelShadow a răspuns:

Buna dimineata!
Daca vrei sa fie cuminte si sa te asculte, trebuie sa te ocupi de el. Nu va fi cuminte peste noapte...
Si eu am caini si au m-am confruntat cu problema asta! Ce varsta are cainele tau? Daca e pui, ai toate sansele sa-l dresezi! Daca este adult, va avea nevoie demai mult timp.
Ok, deci ii dai drumul la lesa, fuge, nu mai vrea sa vina. Dar tu profita de slabiciunea lui cu mancarea si cand fuge de capul lui si nu are niciun gand sa vina acasa cheama-l si daca revine la tine da-i o recompensa, ceva bun de mancare. Deci de fiecare data cand nu te asculta adu-i aminte de mancare. Il strigi si il recompensezi. Si sa vezi ca daca vei avea rabdare si ii vei acorda timp se va face un caine foarte bun si educat! Si nu vei mai avea probleme.
Cu macatul excesiv, daca e in crestere e normal. Vezi cate kg are si regleaza portia de hrana. Vei vedea ca ai un asemenea tabel pe spatele fiecarui saca de hrana speciala pentru catei, sau intreaba un veterinar. Oricum, daca e adult, si mai ales daca este de talie mare, ai grija la obezitate!

Sper ca te-am ajutat!
Daca mai ai nevoie de sfaturi, privind animalele, aceasta-i adresa mea de e-mail: iga_ninjato@yahoo.com
Detin multe animale si am experienta!

Mult succes cu catelul!
O zi frumoasa!

| Thesinger1 explică (pentru SteelShadow):

Salut.
Ms de sfat.
Cum as putea sa-i aflu rasa?

| SteelShadow a răspuns (pentru Thesinger1):

Pai daca imi dai cateva detalii sau mai bine imi trimiti pe e-mail o poza cu catelul, cred ca voi putea identifica rasa.

| Thesinger1 explică (pentru SteelShadow):

Am sa-ti dau.Nu m-ai confirmat pe mail.Cand imi accepti cererea am sa-ti trimit o poza.

13 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Unui câine n-ai ce să-i faci, aşa sunt toţi, nu se satură aşa uşor când vine vorba de mâncare.Nu-i mai da atâta să mănânce, dă-i cât trebuie şi se va resemna, învaţa aşa! Şi nu-i mai da drumul mereu, dă-i mai rar şi când vezi că e cuminte îi mai dai o gustare.

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Pai tu nu te-ai impus ca lider in fata lui, stii din auzite, banuiesc, de "masculul alpha" adica cel care conduce un grup, caini sunt ca lupi tind sa inteleaga lumea prin vedearea: haita mea, daca tu nu te-ai impus, el se considera seful haitei si stie ca nu da socoteala nimanui. Mare grija ce rasa e, ca s-ar putea sa devina agresiv cand preiei comanda(si chihuahua sunt agresivi, nu te gandi neaparat la pitbull, care este o rasa facuta sa iubeasca oameni si sa se lupte cu alte animale si nu te gandi nici la rottweiler care este un caine originar din Germania unde era folosit pentru manarea vitelor), dar dupa ce o preiei iti va fi cel mai loial, trebuie sa fi strict si sa te impui tinandul in control http://www.youtube.com/watch?v=4mgdI7zLdGw si uitate mai mult la tipu asta, pentru un inceput ajuta.

| Z3R0H0uR a răspuns:

Faptul ca alearga atat, isi consuma energia si are nevoie de multa mancare. Categoric este o rasa de caine de curse.

| CiprianDoarEu a răspuns:

Nu il mai tine in lesa, lasa-l liber o perioada si te va asculta.

| Thesinger1 explică (pentru CiprianDoarEu):

Am sa incerc si asta.

| Petrolist_Andrei_1996 a răspuns:

Probabil ca este o rasa de caine de cursa ei nu trebuie sa stea in lesa trebuiesc tinuti liberi si incearca sa petreci mai mult timp cu el si o sa te asculte cat despre mancare dupa o zi de alergat in continuu trebuie sa manance si el si e foarte bine ca mananca era mai rau daca nu manca.

| ColourFullStar a răspuns:

Poti sa ii faci un program de mancare regulat.Adica sa ii dai cate o cantitate potrivita la fiecare ora a mesei, iar apoi, cand termina de mancat, sa pui bolul pe masa.

Sa il lasi mai des prin curte(daca ai), sau sa fi mai severa.Sa ii arati ca tu esti seful.

Sa stii ca daca indulgesti prea mult un caine se va crede seful casei si o sa te creada un slujitor.

Funda? happy

| Thesinger1 explică (pentru ColourFullStar):

Mai sever vrei sa spui.Y am a boywinking