| shew a întrebat:

Am un acvariu de 10l cu 4 pesti :
- 3 zebre si 1 guppy
Cu plante artificiale si cateva naturale, pompa de filtrat apa, si o cioata.
Si nu stiu de ce cand schimb apa dupa o zi se ingalbeneste. De la ce sa fie? Schimb cam 4l din apa saptamanal.

Răspuns Câştigător
| LeTeodoraAndreea a răspuns:

Si eu am acvariu si le schimb apa la vreo' 2 saptamani... daca il ti in geam se ingalbeneste de la soare. inearca sa nu l mai ti acolo. Poti cumpara : AQUASAFE si nu o sa mai ai probleme happy

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Apa care trebuie pusa in acvariu trebuie "preparata" inainte. Pui apa fierbinte in sticle si pui o lingurita de sare la 10l si o lasi 12ore, abia apoi o pui in acvariu.
Apa se murdareste daca le dai prea multa mancare, incearca sa le dai cat sa le ajunga, la 4 pesti un varf de lingurita cred ca e de ajuns. Eu nu-ti recomand plantele naturale, doar cele artificiale, s-ar putea sa fie si alea problema.

| shew explică:

Exact acolo il tin laughing

| LeTeodoraAndreea a răspuns (pentru shew):

Atunci muta.l in alta parte laughing)

| Mihaela1964 a răspuns:

Acvariul trebuie tinut intr-un colt al camnerei unde n-are lumina naturala, il vei ilumina cu un neon pus pe un geam deasupra acvariului.La lumina naturala cresc alge care tulbura apa.