| cosminini a întrebat:

Am un Bichon Maltese de 1 an si cand ies cu el afara, pe un fost teren de fotbal unde sunt alergatori, incepe sa latre si da sa ii muste pe alergatori, ba chiar unii s-au declarat foarte nemultumiti de comportamentul lui... Ce pot face intr-o asemenea situatie? Am incercat cu tot felul de recompense si tot nu merge.

6 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

Incearca sa-l tii in lesa si atunci cand devine agresiv rasteste-te la el.
O seara buna.

| Jora_Alexandruemilian_1990 a răspuns:

Mergi cu el la un dresor

| Crucianu_Claudiu_1986 a răspuns:

Salutare Cosminini: Uite sfatul meu fiind un iubitor mare de catei am ceva sfaturi pentru tine: Aceasta rasa pe care tu o detii si nu numai in general toti catei de talie mica au aceasta "problema". Treaba cu reconpensa nu are cum sa tina, gandeste logic : Daca tu spargi un bec in casa si mama ta iti ia o ciocolata sau stiu eu ceva ce iti place, ce vei face? Presupun ca vei sparge toate becurile din casa? Deci nu i mai da reconpensa.Incearca sa-l tii in lesa cand mergi in locurile mentionate, distragei atentia de la cel enerveaza printr-o atingere USOARA cu piciorul in partea din spate. Ceartal, dar prin al certa nu vorbi cu el dragut, schimbati vocea fii ferm in ceea ce-i transimiti cainelui. Iar daca aceeasi problema o ai si atunci cand cineva iti calca pragul, prieteni etc. si latra se "repede" din nou corectie.Fa procedeele astea cat mai des si vei avea rezultate! O zii buna

| cosminini explică (pentru Crucianu_Claudiu_1986):

Am incercat si inca incerc! Multumesc de sugestie!

| Crucianu_Claudiu_1986 a răspuns:

Deci faza cu "mergi" cu el la un dresor, nu are nici o relevanță, pentru ca tu însăși poti fi cel mai bun dresor, prieten al catelului tau. Si eviti o cheltuiala de bani. Bafta