| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,am un metis de labrador care aduce foarte mult cu labradorul, doar ca nu este de talia unui labrador. Este destul de mare dar nu chiar de talia unui labrador, aveti idee de ce?
Si atunci cand ies cu ea afara ma trage mereu chiar daca vorbesc cu ea si chiar daca ii spun ca nu este bine, aveti idee cum pot sa o invat sa mearga la pas?
Si pana la cati ani creste un metis de labrador( are trasaturi foarte mari cu ale labradorului).
Si mai am o mica problema de mica isi tot tine urechile ori pe spate ori le mai ridica in sus cum le are ciobanescul german si eu mereu tot i le asez ca la labrador, le tine putin si cand sare in sus sau fuge iar i se fac la loc... aveti idee cum pot sa ii obisnuiesc urechile ca la labrador? pentru ca daca i le aranjez arata ca un labrador.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Nu stiu cat de labrador e cainele tau, dar nu poti sa-i asezi urechile cum vrei tu, nu ai de unde sa stii cat va mai creste. Daca nu-i stii parintii nu ai de unde sa stii cat va creste. Ca sa fie labrador trebuie sa aiba niste trasaturi din standard-ul rasei, iar tu ca necunoscator nu poti sa-ti dai seama doar ca arata la fata sau cine stie ce ti s-a parut tie ca arata ca acea rasa. De exemplu, de acest caine http://images01.olx.ro/......roilor.jpg poti sa zici ca are unele tratasuri de labrador.
Uite standard-ul labradorului, citeste-l cu atentie si fa comparatie cu cainele tau.
Pentru tras in lesa iti sugerez zgarda de forta http://www.antilatrat.ro/images/zgarzi-02.jpg

Uite un link-uri care te vor ajuta: http://www.e-pets.ro/articole/dresaj-mersul-la-pas
http://www.petman.ro/......ii+de+baza
http://www.youtube.com/watch?v=SacNI_3yBcY (chiar daca e predresaj cu un puiut, poti invata cu al tau, sa-l pui la picior si cum trebuie sa ti recompensa si sa-l ademenesti sa vina dupa tine). Urmareste canalul lui Gabriel Cocu, vei gasi mult clipuri si sfaturi care te vor ajuta in dresajul cainelui tau.
Succes si rabdare!

| anonim_4396 explică (pentru RedNose):

Aduce cu labradorul mult mai mult decat aduce cel din poza pe care ai pus-o tu.

| RedNose a răspuns (pentru anonim_4396):

O fi, nu stiu... daca vedeam o poza iti ziceam.

| anonim_4396 explică (pentru RedNose):

Da-mi idul tau de mess sa iti trimit niste poze.

| RedNose a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca ti-am dat cerere, iar dupa ce o accepti iti trimit mesaj privat cu emailul ca pe mess nu intru. cand ai trimis poza lasi aici un mesaj si intru si ma uit.

| RedNose a răspuns (pentru anonim_4396):

Aaaa,poti sa pui si aici la avatr poza ca se vede la dimensiuni normale daca intru pe pagina ta si dau click pe avatar.

6 răspunsuri:
| MarianM8777 a răspuns:

Este mai mic ptc este Metis.tu ai spus-o laughing