| Florinel_Florin_2000_tfYk a întrebat:

Am vazut pe internet ca unii caini boxeri, au urechile ridicate in sus. Cum fac si eu sa ii le ridic?
Va rog sa-mi raspundeti!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Atenție:
Tăierea cozii și sau a urechilor la animale din motive pur estetice este interzisă prin lege și în România, însă puțini proprietari de animale și chiar medici veterinari știu acest lucru.

Inițial, codotomia (amputarea cozii) sau amputarea urechilor la unele rase de câine s-a prcaticat în special la câinii de vânătoare pentru a reduce riscul accidentării animalelor consecutiv participării la ședințele de vânătoare. Ulterior această practică s-a extins și din considerente estetice și chiar pentru a evita diverse accidente din mediul casnic (agățat de diverse obiecte de mobilier). Indiferent de considerente, aceste manopere chirugicale trebuie să fie practicate doar de medicul veterinar în condițiile legii.

Argumente CONTRA

Ca orice intervenție chirurgicală, codotomia și cuparea urechilor, presupune supunerea animalului la un lung șir de suferințe fizice și emoționale. Ambele operații, în special cele cu anestezie totală, prezintă numeroase riscuri cum ar fi: complicații la anestezie, hemoragii masive, infecții, dureri etc., precum și o perioadă lungă de convalescență cu vizite la medic pentru schimbarea bandajelor și aplicarea tratamentelor locale

| LPCTSTR a răspuns:

Acele "urechi" sunt rezultatul cuparii lor si reprezinta un caz fericit daca raman in forma "erecta" caci uneori operatia poate fi fara succes.

| DeeJayNo1 a răspuns:

Trebuie sa ii tai urechile si acum este ilegal asa ceva