| ArianaArii02 a întrebat:

As dori sa imi iau un caine si nu prea stiu ce rasa. sad As vrea unul de talie medie/mare ( malamut de alaska/golden retriever/boxer/husky) dar problema e ca stau la apartament. Dintre caini de talie mica mi.ar place mopsul...dar totusi, mi-as dori unul de talie mare sau medie, cum am mai spus. Imi puteti spune cate ceva (doar cei care au un caine la bloc si au experienta cu rasele de mai sus ) despre ei? Multumesc! big grin

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Eu am doar un pechinez metis cu schnauzer de 14 ani ( 14 ani am locuit la bloc cu el) si un metis adoptat de pe strada in curte ( m-am mutat recent la curte).
Ce spui tu ca iti doresti, sunt rase mari, care au nevoie de multa miscare afara cel putin 2-3 ore pe zi ( cu cat rasa e mai mare, cu atat orele se maresc).
Verisoara mea care sta la apartament are de 2 luni un boxer in varsta de 3 luni, si e cam greu cu el, distruge cam tot ce prinde in gura ( nu a putut sa imbodobeasca bradul din cauza cainelui ca il rupea) si e destul de rau, musca foarte tare, dar nu in joaca ( veterinarul chiar i-a prospus sa il bata, ca sa se mai cuminteasca ca daca nu, el se invata sa muste pe oricine, si asta mi se pare foarte ciudat).
Legat de zgariat parchetul, depinde de caine, cainele meu nu are acest obicei, dar chinele matusi mele un caniche de talie marie, are acest obicei, si pana pe la 2 ani cat era lasat singur, cat pleca matusa mea la munca, rupea tot ce prindea, in special usile din apartament pentru ca se simtea singur. Cainele meu mi-a ros doar cablu de la telefonul fix, mobila si coverturile de pe pat pana pe la 2 ani, chit ca i-am luat jucarii. Orice caine pui, o sa iti roada tot ce prinde chiar daca ii iei jucarii.
Legat de cost, acum depinde de talia animaului, cu cat e mai mare, cu atat o sa iti manance mai mult, logic. La inceput ( pana pe la 1 an) are nevoie de hrana speciala pentru juniori, si care e cam dublu decat cea pentru seniori. Eu la cel din curte, care are 40 kg ii iau un sac de 12 kg care e in jur de 70 de lei si ma ajunge cam 1 luna, dar ii mai fac si mancare suplimentara, un fel de ciorba cu carne de vita/pui/curcan, ardei, orez, morcov, telina, verdeata si fara pic de sare sau alt condiment.
Legat de vaccinuri, intai trebuie facuta deparazitarea interna ( o pastiluta luata in functie de greutatea cainelui care costa 3-5 lei) apoi o parte din vaccinuri si dupa 2 saptamani cealata parte, plus carnet de ajunge pe la 150 de lei, daca nu si mai mult, dar depinde de cabinet, apoi acel vaccin se reia in fiecare an si costa in jur de 55-60 de lei, obtionat, poti sa ii faci si deparazitarea externa ( contra puricilor) care depimde cu ce solutie folosesti e in jur de 20-80 de lei, jucarii, sunt cam scumpe, am dat 3, 5 lei pe o minge de tenis, dar pentru caini, dar care cel din curte a facut-o bucati in 2 ore, si 14 lei pe o chestie mica de cauciu in forma de os ( aia inca rezista si acum). Banuiesc ca la toaletare te referi la sampon, care depinde de firma costa intre 15 -60 de lei.
Nu am cum sa iti dau o estimare de pret pe luna, deoarece nu stii ce evenimente neplacute pot aparea cu cainele tau, eu de exemplu cheltui cu cainele batran cam 100 de lei pe mancare dar si tratament ca e batrana si are probleme cu ficatul si stomacul, si cu cel din curte, momentan doar 70 de lei mancarea ca e tanar ( are 1 an), dar cum am spus, nu poti sa stii daca cainele o sa fie mereu sanatos, si sunt destul de scumpe tratamentele.
Un samoyed e cam greu de intretinut intr-un apartament deoarece are nevoie de multa miscare, iar blana e foarte mare, are nevoie de periat zilnic, iar cand o sa naprleasca o sa fie prapad.( eu am un pechinez in caz, iar vara, scot pumnuri de blana din covoare, ma intreb de unde atat blana).
Deci e alegerea ta, legat de ce rasa vrei sa iti iei, dar, gandeste-te ca o sa fie costuri mari, si trebuie sa te dedici aproape non-stop, mai ales cand sunt mici, deorece se plictisesc si o sa iti faca numai pozne, plus ca tu pentru animaul ales esti totul, tu trebuie sa decizi pentru el, sa ii fie bine, si sa te gandesti ca el este prioritar, nu tu, nu cei din juru tau, ci doar animaul iubit, tu esti totul pentru el, si o sa te iubeasca neconditionat.

36 răspunsuri:
| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Uite, acum o saptamana cineva (o cunostinta), mi-a zis ca are pui de saint bernard (cu pedigree) si a zis ca daca vreau imi da unul, dar mai ieftin _- infine, nu asta conteaza. Ceea ce voiam sa te intreb este : Ar trebui sa accept? Ma gandesc ca poate nu as mai gasi la un pret asa mic si ar fi o oferta unica. Imi poti da un sfat te rog, lasand la o parte toate contrazicerile noastre? Mersi happy P.S. Am ' rezolvat cu scosul afara dimineata, deci pot sa ii ofer 3-4 plimbari pe zi happy

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Daca stii ca ii poti oferii toate conditiile necesare, nu vad de ce nu ai accepta mai ales ca ti-l da mai ieftin.

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Pai chestia ii ca stau la apartament, dar in rest nu i-ar lipsi nimic. Mai cunosc pe cineva care are un saint bernard in apartament, are vreo 11 luni parca, si nu vad de ce eu ju as putea tine si eu un saint bernard daca el poate tine happy

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Pai daca ai timp sa stai cu el sa il scoti afara ca sa isi consume energia - cand e pui are multa energie, e totul in ordine, nu ii trebuie mai mult.

| ArianaArii02 explică (pentru LaLaura):

Ok, mersii love struck happy

| LaLaura a răspuns (pentru ArianaArii02):

Nu ai pentru ce.