| Dodo123 a întrebat:

Salut TPU,
As vrea sa-mi cumpar un caine pentru paza si sunt nehotarat....nu as vrea ciobanesc. Ce recomandati?

6 răspunsuri:
| Eastwood a răspuns:

Doberman sau Rottweiler.
Dar sincer, tot mai bine as merge pe un Ciobanesc German, au o inteligenta foarte buna, sunt foarte ascultatori.
Aici depinde si ce iti place tie!
Pittbull nu prea e genul de paza, mai mult de lupta!

| EkToR a răspuns:

Pai eu am un cane corso, depinde si ce vrei tu pentru apartament sau casa si daca mai ai alte animale(caini /pisici etc.) Un cane corso /Rottweiler cam astia sunt baza, si pitbull ar fi o idee dar trebuie sa il cresti tu ca sa fie de paza adica mai teritorial... Depinde si ce alegi dar un ciobanesc german suna mai bine pentru paza depinde ce iti place tiehappy

| elisadaia a răspuns:

Eu am Cane Corso si e frumos, ascultator si clar nu intra nimeni in curte ( nici pe langa nu prea vor vecini sa treaca ) laughing))

| MaghenDavid a răspuns:

Rottweiler e genul de caine care apara teritoriul stapanului si pe el cu propria viata!

| Ștreangă_Dragoș_1994 a răspuns:

Eu spre exemplu am un amstaff de 1 an si 5 luni de care sunt foarte mandru de el in ceea ce priveste protectia personala si protectia locuintei, e cel mai loial caine si cel mai curajos cand vine vorba de paza si protectie dar asta depinde si cum il educi de mic si depinde in ce mediu creste si pentru ce il vei folosi, daca vrei caine doar ca sa te lauzi cu el nu e o idee prea buna, un caine necesita mult timp pentru dresaj si ingrijire, asa ca ce sa iti spun, documenteaza-te pe net inainte de toate rasele care le-ai vrea tu si alege de acolo care ti se parte tie ca ti se protriveste happy

| Moise_Mihai_1996 a răspuns:

Iti recomand pitbul sau rodvailar