| Radu506 a întrebat:

Chinchilla vs Porcusor de Guineea.

-Avantaje, dezavantaje! Fundaa!

3 răspunsuri:
| Cacenco_Roxana_1995 a răspuns:

Chinchilla :blana acesteia nu are paduchi sau purici
Creșterea lui nu este foarte costisitoare deoarece nu necesită spații largi, iar animalul este foarte rezistent
Nu mușcă dacă este prins și nici nu încearcă să evadeze. Datorită caracterului său blând și a înfățișării agreabile, șinșila poate fi crescută și ca animal de companie în casă. Principalele nutrețuri care intră în hrana mamiferului sunt fânul, concentratele, masa verde și suculentele. Când se simte în pericol, șinșila își "lasă" părul, iar când este prins și speriat, împrăștie din glanda perianală un miros foarte puternic, asemănător cu cel al migdalelor prăjite. Femelele speriate se ridică pe membrele posterioare și elimină urină către atacator.
La animalele care și-au "lăsat" părul, blana se reface în aproximativ 6-8 săptămâni și ajunge la densitatea și lungimea ideală după câteva luni.
Maturitatea sexuală apare la vârsta de 8-9 luni. Puii de șinșilă, la naștere, sunt îmbrăcați cu păr, au incisivi, ochii deschiși și sunt foarte vioi. După 4-5 zile de viață ei consumă deja mici cantități de furaje. La această specie masculii sunt mai ușori decât femelele cu 50-100 grame.Este recomandată achiziționarea unui exemplar tânăr, în vârstă de circa 2-4 luni, pentru ca acesta să se poată obișnui cu stăpânul și cu noul cămin. Pentru achiziționarea mai multor exemplare este bine de știut că masculii nu se înțeleg foarte bine, decât dacă sunt crescuți împreună. Aceeași situație se constată și în cazul femelelor, însă acestea nu prezintă instincte de teritorialitate atât de dezvoltate ca masculii.

| TheMusicBoy a răspuns (pentru Cacenco_Roxana_1995):

Da dar este o specie rara.Asa ca te-as sfatui sa iti cumperi un porcusor de guineea.Cauta pe net despre ei si o sa vezi cate informati uimitoare vei gasi.Nu ti le pot enumera deoarece sunt racit si nu ma simt bine.

| AlinaUnikorn a răspuns:

Porcusor de guineea. Nu are nevoie de vaccin sau ceva, mananca legume si fructe si plante, este activ (atat cat il tii liber, daca il inchizi in cusca va sta linistit), nu face purici, nu are nevoie de baie, cusca e mult mai ieftina decat pentru chinchilla, nu musca sau zgarie, ai o multitudine de rase si culori din care sa alegi, e mai afectuos, poate trai liber prin casa ca un catel, nu se catara, nu face pagube etc.