| deM0 a întrebat:

Salut TPU
de ceva timp am observat ca
cainele meu are o rana la urechea dreapta
se tin mereu dupa el o turma de muste
cu ce imi recomandati sa il dau sau sa-i fac?
in afara de "du-l la veterinar"
i-am facut o baie dar degeaba

10 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Farmacie feterinara... unguent!

| anonimg a răspuns:

Daca nu avea rana ar fi mers un spray care il dam pe noi oamenii impotriva tantarilor. Dar nu poti da pe rana deschisa cu asa ceva.

Pe animal il doare tot la fel de mult ca si pe noi. Ori ai grija de el ca si cum ar avea grai, ca si cum ar fi un copil, ori il dai in grija altora.

| untu a răspuns:

Tratează rana cu ALBASTRU DE METIL si pune pansament de tip leucoplast!

| untu a răspuns:

Tratează câinele cu BANEOCIN si pune pansamentul de tip leucoplast!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wtf, dacă tu ai avea o rană la ureche apărută din senin, ți-ai face o baie?

| Ivy86 a răspuns:

Curata-i rana cu apa oxigenata sau betadina de 2-3 ori pe zi. Pune într-o seringa și îl stropești pana nu mai face spuma (dacă folosești apa oxigenata) Nu e nevoie de bandaj. Dacă rana e în ureche folosește betadina crema pe un bețișor de ureche.
Daca rana puroiaza sau urechea umflata, sângerează, rana deschisa (dacă au stat muște s-ar putea sa fie infectata) atunci pe lângă betadina sau apa oxigenata dă-i și un antibiotic (dacă ai în casa dă-i jumătate de pastila într-o bucata de carne, vreo 2 zile).
Sfatul meu e sa îl duci la veterinar, dar dacă nu poți (indiferent de motiv) atunci fa cum am zis eu. Nu îl lasă să moară în chinuri (muștele vor depune oua și va face viermi).
O apa oxigenata o găsești la farmacie cu vreo 5 lei, seringa 1 leu.
Nu te baza pe creme naturiste pentru ca aici poate fi vorba de infecție (căldură, mizerie, muste) și ii poți salva viata.
Multa sănătate la cățel.

| deM0 explică (pentru Ivy86):

Multumesc pentru raspuns foarte util deja dupa 1 zi nu se mai tin atatea muste dupa el.
Si nu ai vreo idee? nu are rana am observat asta dupa ce l-am curatat mai bine(cu apa oxigenata si rivanol)are un fel de umflaturi sub ureche ca o ciuperca daca pot sa spun(care miroase ca un cadavru), nu este o rana de la bataile cu alti caini sau ceva ce puroiaza.
Multumesc din nou de sfaturi

| Ivy86 a răspuns (pentru deM0):

Poate are otita. Câinii fac des otita. Otita e o infecție care poate sa fie interna (se umflă urechea, falca cu o acumulare de puroi) sau externa.
Daca nu are rana vizibila ai grija sa nu ii torni apa oxigenata în ureche (doar în exterior).
Eu as zice sa ii dai un antibiotic dacă simți miros de putred pentru ca e infecție și poate muri.
Sa revi și sa ne spui ce face cățelul. Ma bucur ca îți pasa de viata lui.

| deM0 explică (pentru Ivy86):

Multumesc de sfaturi, azi i-am dat un antibiotic in carne, i-am facut o baie, dupa i-am dat si cu betadina dupa ce l-am dezinfectat cu rivanol
si se pare ca numai miroase a putred si nici muste nu se mai tin dupa el, o sa mai fac toate astea si maine sper sa-i treaca
Si normal ca imi pasa de viata lui, e camaradul meu de cand era pui din 2009 happy

| 1Marinn1111 a răspuns:

Pune i crema de galbenrle pe rana si pudră de menta de la farmacie, Nu sunt scumpe