| Stoleru_Andrei_1975 a întrebat:

de curand mi-am luat un catel mic nu are nici o luna cateva saptamani si voiam sa va spun ca noaptea doarme cu mine in camera si "scheauna"(plange) toata noaptea si nu pot sa-l fac sa taca deloc asa ca daca stiti cum va rog spuneti-mi si mie deoarece mama si tata au spus ca daca nu-l fac sa taca noaptea o sa-l duca la tara si eu vreau sa-l tin cu mine la blocwinking

Răspuns Câştigător
| Laura927 a răspuns:

Buna :/
Sa vedem...
In primul rând pune-l lângă patul tau jos intr-o cutiuta cu o paturica pufoasa.
El plânge ca se simte singur si amenințat tu probabil mai tipi la el laughing
Tine mana in cutiuta cu el pana adoarme si FT IMPORTANT, NU I-L LASA SA DOARMĂ TOATA ZIUA, dai de mâncare alearga-l si fal sa fie obosit.
El o sa mai fie asa cam doua saptamâni maxim pana se obișnuiește cu tine.
Părinții iti spun ca i-l duc la tara pentru ca vor sa te facă responsabila de el sa i-l îngrijești bine.
Bafta.

| RedNose a răspuns (pentru Laura927):

Cainele nu are nici o luna, cum vrei sa alerge?

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Pai cainele ala nici intarcat nu e daca zici ca nu are nici o luna. Hal de om ala care ti la dat. Un pui sta minim 6 saptamani langa mama, fiindca perioada aceasta e foarte importanta si abia dupa 5-6 saptamani puii trec pe mancare solida.

Culcusul il faci in felul urmator:
-intr-o cutie pune ceva foarte calduros: material din blanita, paie etc.
-un urs sau ceva de plus sa creada ca este mama lor ca sa se simta in siguranta
-pune un ceas care ticaie, puii asculta inima mamei lor cand bate si se simt in siguranta.

Dupa 5 saptamani pe langa lapte dai bobite royal canin starter, usor usor retragi laptele din alimentatie. Pana atunci dai lapte amestecat bine cu galbenus de ou cu biberonul(e bun si cel de copii, nu trebuie neaparat unul special). La inceput o sa-l dea din gura, dar daca vede ca de acolo vine lapte, in cateva zile se obisnuieste.

Stie sa mearga? sau inca se dezechilibreaza?
La 4-5 saptamani fa-i deparazitarea interna, cu repetare dupa 10 zile. E necesar sa mergi la veterinar sa-l cantareasca, iar la 6 saptamani primul vaccin.

| AnaSuricata a răspuns:

Poti sa-l pui langa tine in pat si sa vorbesti incet cu el.Lui ii este dor de mamica sa. Daca nu te lasa parintii tai sa dormi cu el ia o cutie si pune-o langa patul tau.

| LoveTheMusic a răspuns:

Probabil ca ii e dor de mama lui, incearca sa te comporti ca un parinte. Mangaie-l, imbratiseaza-l, spune-i cate ceva dragut. Daca ai facut deja asta, si n-a functionat, nu mai stiu ce sa-ti spun... Scuze. sad Numai bine.