| n3offycial a întrebat:

Peste cateva zile am decis sa imi iau un papagal... dar nu pot alege intre nimfa si perus. Daca aveti acasa niste pareri ceva...

Răspuns Câştigător
| ligiligi a răspuns:

Buna!
Faci o alegere excelenta daca iti cumperi un perus.Iti dau eu cateva informatii:perusul daca te imprietenesti cu el (dar trebuie sa aiba FOARTE MULTA RABDARE cu el) o sa iti vina pe deget apoi pe umar.Trebuie sa il lasi prin casa si nu e nicio problema daca face prin casa ca se curata cu un servetel ud. Poti sa iti cumperi un pui de vreo 2-3 luni ca asa se obisnuieste mult mai repede cu tine.
Mancarea e compusa din mei,fructe(mere,nectarine,struguri dar nu in exces) legume(patrunjel,telina, morcovi, spanac si orice verdeturi.
Odata pe saptamana poti sa ii dai putin galbenus de ou.
Trebuie sa ai mare grija de el ca repede primeste ceva boala. Poti sa ii cumperi calciu deala in care da cu ciocul.
Perusul mascul poate repeta cuvintele spuse de tine dar in casa nu e prea activ in schimb:
femela nu prea poate invata cuvinte dar e curioasa, isteata, curajoasa si cauta mereu locuri de joaca.Cel mai important e sa nu il lasi sa se plictiseasca.Ii confectionezi jucarii zornaitoare si daca se poate bilute cu clopotei inauntru care sa le rostogoleasca. Dintr-o creanga de copac in care poti sa asezi diferite jucarii si care poate sa roada crengile.
Desigur cum e cald daca sunteti deja prieteni poti sa ii pui ceva farfurioara sau o cadita si sa faca baie asta numai DACA VREA.Nu il forta daca el nu simte asta. Daca ii place sa se balaceasca poti sa il duci la chiuveta si
sa dai drumul la un firicel de apa apoi sa il duci la dus.Mai multe informatii gasesti la http://casacuperusi.wordpress.com/page/16/.
Daca iti cumperi o ninfa nu va face prea multe.O poti invata sa rosteasca cuvinte dar nu va fi atat de prietenoasa ca si un perus, cand il vei lasa in casa va face mizerie mai multa si nu il vei putea prinde usor si sa nu mai precizez ca musca de mama focului.
E hotararea ta dar eu incurajez sa iti cumperi un perus daca vrei sa ai un BFF.Sa imi scrii apoi ce ai ales.

| ligiligi a răspuns (pentru ligiligi):

Acolo sus am vrut sa scriu sa ai multa rabdare cu el.

| n3offycial explică (pentru ligiligi):

Da... mi-am dat si eu seama mersi mult oricum...

| ligiligi a răspuns (pentru n3offycial):

Pana la urma ce iti cumperi?
Perus sau nimfa?

| n3offycial explică (pentru ligiligi):

Inca nu m-am decis happy... dar optez pentru perus...

| n3offycial explică (pentru ligiligi):

Acum am ajuns cu el acasa rolling on the floor perus :X:X putin cam speriat da' ne intelegem noi laughing

| ligiligi a răspuns (pentru n3offycial):

rolling on the floor Putin cam speriat? Cred ca ii sare inima din piep ca si l-a al meu ieri rolling on the floor.Si eu mi-am luat ieri seara un puiut de vreo 3 luni unu fain laughing verde si putin galben.
Dar e pui sau adult ca daca e mai batran nu il poti dresa asa de repede.
De unde ti l-ai luat? Magazin sau de la ceva crescatorie de pasari? Ce e?
Iti dau eu toate informatiile necesare DOAR raspunde la intrebari big grin.Si lasa-l flamand nu ii da mancare si iti ex de ce.

| n3offycial explică (pentru ligiligi):

L-am luat de la magazin ziua aceea au primit de la crescatorie ...azi i-am dat drumul prin casa laughing exact in biblioteca si-a gasit un l0c unde sa se ascundarolling on the floor

| ligiligi a răspuns (pentru n3offycial):

Nu il mai lasa prin casa INCA.Stai saracu sa se ai obisnuiasca cu tine nu asa dintr-o data ca il salbaticesti cand incerci sa il prinzi.Pe al meu l-am lasat ieri si cand am incercat sa il prind a picat dupa perdea noroc ca pe pervazul de la geam rolling on the floor. Cand l-am luat in mana m-a muscat una pfffff da o meritam laughing. Daca nu face ce vrei tu si nu progresezi cu el scoate-i mancarea si incearca sa ii dai tu din mana semintele ca daca ii e foame tot o sa vine el sa iti manance din mana.
Din curiozitate:Ai si nimfa si perus?

10 răspunsuri:
| Maria112 a răspuns:

Perusii ii poti dresa tu singur, si eu am.

| mariogarfi5076 a răspuns:

Iti sugerez sa iti iei perusi fiindca nu sunt pretentiosi si poti sa le dai chiar si fructe de toamna!