| Alex442 a întrebat:

Spuneti-mi si mie o rasa de caini pana in 20kg care poate trai la curte si sa nu manance prea mult. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Sweet04 a răspuns:

Basset Hound :Caini Basset Hound se remarca ca fiind caini de vanatoare dar si caini de companie. Caini de aceasta rasa au tendinta spre obezitate, infectii la urechi, nasterea se face de obicei prin cezariana.

Este un caine linistit, prietenos, inteligent, devotat, iubeste copii.

Beagle:
Caini Beagle au talie mica, are originea in cainii de vanatoare din Anglia. Au inaltimea de 36-41 cm, greutatea de 9-11 Kg. Durata vietii este de 12-15 ani. Naste de regula in medie de 7 pui.

Este un caine vanatoare, viguros si robust. Au un latrat caracteristic cand se afla la vanatoare.

Beagle-ul este un caine linistit, placut, plin de viata si curios. Este foarte sociabil, inteligent, calm si iubitor, excelent cu copii si in general bun cu alti caini.

Bolognese :
Este o jucarie bine construita, cu o blana dinstictiva, alba. Este folosit pe post de caine de companie.

Bichon-ul Bolognez este un cine forte usor de intretinut din punct de vedere al mancarii, pentru ca se hraneste cu absolut tot ce veti da. Durata de viata este intre 10-15 ani. Sunt foarte inteligenti si sunt foarte apropiati de stapani.

Shar-pei :
Este un membru al cainilor utilitari. Au fost folosite pe post de galdiatori in gropi pentru distractie in timp de noapte si pentru vanatoare. Hranirea lor este destul de scumpa, au nevoie de harana de caliatate, trebuie mentinuta nivelul de proteine la parametri corespunzatori. Durata de viata este intre 8-15 ani. Shar-pei-i fata de regula cinci catelusi. Este un caine extrem de inteligenta, dar au nevoie de un dresaj consecvent de o mana hotarata. Nu ai nevoie de foarte multe exerciti, este destul doar 20 de minute pe zi.
Yorkshire Terrier :
A fost folosit initial ca si caine utilitar, devenind mai apoi un animal de companie la moda in Anglia. Este o rasa de talie mica, cu inaltimea la nivelul greabanului de 15-17 cm, iar greutatea corporala este intre 3-3.5kg.

Yorkshire Terrier-ul uite cate o data ca este un caine foarte mic. Intotdeauna dornic de aventura si de a-si crea probleme, Yorkshire Terrier-ului nu-i este frica de nimic. Poate fi agresiv cu caini straini, sau cu alte animalute mici.
West Highland White Terrier:
Este un caine folosit pe post de caine de companie, prezentari, dresaj si la expozitie. Speranta de viata este intre 8-15 ani. White Highland West Terrier este un caine de talie mica, cu inaltimea intre 25-28 de cm si greutatea este intre 7-10 kg. Acesti caini au caracter obrznic, increzatoare si afective. Sunt alerti si curajosi, putand fi buni caini de paza. sunt parteneri de joaca excelenti pentru copii, atat in casa cat si in exterior. Au nevoie de exercitii cel putin 60-80 de min pe zi.

Shih-tzu :
Shih-tzu este un caine de talie mica, are o inaltime la nivelul greabanului de pana la 28 de cm si o greutate corporala de 4-7 kg. Shih-tzu are balan lunga in mod natural, care trebuie ingrijita periodic.

Numele lor inseamna leu in limba chineza.Shih tzu este o rasa de caini foarte veche si un animal de companie foarte popular. Shih-tzu este un caine prietenos care adapteaza oricarei situatii, dar este in mod categoric un caine de interior.

Bichon Maltez :
Bishon Maltez este o rasa de talie mica, cu inaltimea intre 21-25 cm si greutatea este intre 2-5 kg. Blana lor este alba, matasoasa si groasa. Acesti caini nu pierd blana in mod normal. Bishon-ul Maltez este un caine forte bun de companie si agrement. Este inteligent, foarte usor de educat, este foarte jucaus, calitatea pe care si- pastreaza chiar si la batranete. Speranta de viata este destul de mare, este intre 15-18 ani. Este un caine destul de tacut. Un efort cat de cat mic il mentine in forma, nu are nevoie de timp indelungat sau antrenamente speciale.
sper ca te-am ajutat.

8 răspunsuri:
| Alinna20 a răspuns:

Beagle,Teckel.

| Lou222 a răspuns:

Beagle. au foarte multa energie deoarece sunt caini de vanatoare happy Dar sa stii ca atunci cand sunt mici sunt fomisti, la fel ca oricare pui happy

| Alex442 explică (pentru Lou222):

Si eu sunt fomicios.

| Lou222 a răspuns (pentru Alex442):

Si eu laughing

| Overom a răspuns:

Omule daca vrei un caine sa nu manance mult ia-ti unu cat pisica ...eu am Cane Corso si sincer am cheltuit mult cu el cand l-am cumparat si cand l-am dus la veterinar sa ii fac toate cele..in rest cu mancarea 4 mese pe zi nu te costa chiar mult pentru ca unui caine ii poti da si mancare omeneasca dar fi atent la ce ii dai nu toate sunt bune si mancare pentru animale. uitate la retete pe net pentru mancare de caini iti trebuie o punga de orez morcov 200 grame carne si scapi.

| Alex442 explică (pentru Overom):

Am spus sa nu manance prea mult.Cane Corso mi se pare prea mare pe mine ma intereseaza o rasa mai mica nu cat blocul

| 22ANDREI22 a răspuns:

Salut.
uita`te aici:http://animale.acasa.ro/caini-77/rase-de-caini-de-talie-mica-10118.html. daca ti.am fost de ajutor, astept funda.Bafta!

| Andrewta1122 a răspuns:

Un pechinez... pechinezii sunt foarte inteligenti, loiali si afectuosi