| NeKuLetzZz a întrebat:

Salut TPU,
Vreau un caine/i de paza, cu o muscatura distrugatoare laughing și nu ce rasa sa aleg.
Stau la curte, am mult teren, indeajuns pentru multi caini.
Am in prezent mascul corcitura intre jackrussel și un caine Bully (Nu stiu exact, ori amstaff ori pitbull - are corpul lor si culori de jack russel) acesta accepta alti caini chiar si masculi adulti, a trait cu dog german, ogar, labradori.
Are 6 ani si e indeajuns pentru alerta in caz ca e cineva la poarta. S-a luptat pentru scurt timp cu un rottweiler odata si alta datq un ciobanesc german, de la vecinii de gradina. N-a avut nicio rana, l-am verificat amanuntit.
Ideea e ca vreau un caine mare si puternic, mascul ca sa fie teritorial. Il dau si la dresaj pentru socializare daca e nevoie. AS merge și pe varianta cu 2 caini.
PUI evident.
Ma gandeam la un kangal, rottweiler, sau bulldog american. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| g00dmorning a răspuns:

Oricare dintre rasele enumerate este buna.
Cainii acestia sunt teritoriali si foarte buni pentru paza, dar trebuie sa te ocupi de dresajul lor de la o varsta frageda. Nu vrei ca animalul sa omoare pe cineva; in cel mai rau caz doar sa-l raneasca.

6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

De ce nu un tigru, un leu... Daca tot vrei "muscatura distrugatoare"... Sau un crocodil.

| NeKuLetzZz explică (pentru CuriousStuff):

laughing Kangalul de exemplu are muscatura mai puternica ca un leu.

| CuriousStuff a răspuns (pentru NeKuLetzZz):

De aia am pus si crocodil/aligator acolo, ca aia musca cat 8 Kangali la un loc. Suprinzator ca leul musca asa de slabut, nu m-as fi asteptat sa il intreaca un caine. Oricum un tigru musca mai tare decat un kangal, la fel si o hiena, si un jaguar... Asa ca sunt si variante mai bune decat un caine daca vrei cea mai puternica muscatura.
Crocodilul de Nil musca 2000 de PSI
Kangalul "doar" 743
Asa ca a castigat crocodilul. happy

Dar revenind cu picioarele pe pamanat o muscatura puternica nu inseamna neaparat un caine de paza bun.

| untu a răspuns:

Pentru ce va trebuie de un asemenea caine cu o muscatura puternica? Poti sa ai mari probleme!

| EkToR a răspuns:

Bulldogul e o alegere destul de buna dar te poti gandi si la un cane corso sunt caini foarte puternici zisi si macelari in anumite tari din cauza muscaturi foarte puternice dar acest caine necesita dresaj de calitate si kangalul e o alegere buna dar eu merg pe cane corso.

| Paraschiv_Sara_1998 a răspuns:

Iți recomand si caucazian, deoarece caucazienii sunt foarte rai si musca foarte tare