| Leo28 a întrebat:

Salut, Vreau sami cumpar un caine si nu stiu ce sa aleg :
- Vreau sami spuneti niste rase nici prea mari dar nici prea mici (nu vreau bichon, pudel sau alte chesti de fite) vreau un caine mai periculos sa zicem si mai musculos dar sa nu aiba o distanta de 80 de cm eu as fi zis 35-60 cm.
- Stau la apartament am 3 camere, hol mare, bucatarie mare, sufragerie mare, baie mare si balcon mediu.
- Eu m-am gandit sa ma uit la niste rase mai speciale si musculoase ca : Bull Terrier, Amstaff (vreau sa-mi ziceti din categoria asta)
- Vreau sa-mi dati niste informati clare concrete cat timp sa fac sport cu el zilnic, de cate ori sa-l scot afara din casa, daca are riscuri de boli ridicate, hrana etc.
- Specificati si de ce ati ales aceasta rasa sau aceste rase de caini.
Dau funda + vot!

Răspuns Câştigător
| AnonimKidd a răspuns:

Hei. 1.Bichoni nu-s de fite, fiindca toti acum au bichon, bichon si bichon. Pe mine, sincera sa fiu ma enerveaza.
2. Buldogul englez nu-ti recomand, o sa ai toata casa numai bale si mai si sforaie. In plus sunt predispusi la multe boli. Omul a creat cea mai "imperfecta" rasa de caine : care poate avea multe boli, dificultati in respiratie, care lasa bale. Iar pretul nu este unul mic. Amstaff-ul nu e de apartament! De asemenea daca nu esti experimentat cu astfel de caini (precum amstaff sau pitbul) nu-ti lua! Ciobanestii nu-s de apartament! Ei sunt facuti sa cutreiere! Nu pot sa vad oamenii care tin caini mari in casa, care necesita miscare si nu se poate multumi doar cu plimbari. Acum... nu stiu ce sa zic. Joaca cu astfel de caini (mari si rai) iti poate fi un lucru fatal. Pitbul nu-ti recomand, amstaff la fel. Ti-as recomanda un bull terrier pitic. Musculos, micut, adora adolescentii, e un caine sociabil, singura problema de sanatate este :surditatea(care poate fi identificata la nastere).
Si eu am caine big grin. Am chow chow. E musculos, destul de mare pentru mine, sociabil cu ceilalti caini, adora sa fie in centrul atentiei. Al meu nu musca si nici nu latra laughing. Si eu stau la apartament (tot cu 3 camere ), dar cainele sta la casa, la casa tatalui meu.

2 răspunsuri:
| karsivan a răspuns:

Mie mi-ar place buldog englez este musculos destul de afurisit si capos (mascul).
Talie: Mica
Tara de origine: UK
Culori: Alb, roscat, cenusiu
Inaltime: 30-35 cm
Greutate: 18-22.5 kg
Durata: 8-10 ani
Boli: Febra, mancarimi la nivelul pielii, dificultati in respiratie
Temperament: Introvertit, confident
Trebuie scos de cel putin 3 ori afara pe zi, nu trebuie tinut in soare, hrana se da cu portia are tendinta la ingrasat, are par scurt, nu trebuie tuns. Restul de informatii cum i-l cresti si hranesti vaccinezi etc la medicul veterinar.

| LittleOwl a răspuns:

Beagle si ciobanesc german cu par lung sunt radele mele preferate si sunt intelugente, eu imi iau ciobanesc german luna viitoare si stau a apartamenthttp://www.cateidevanzare.ro/Ciobanesc-German_32/ gasesti aici ror ce iti trebuie