| Leo28 a întrebat:

vreau sami iau un caine si sunt indecis ce sa cumpar:
- Am 3 camere si stau la bloc (apartamentul este destul de spatios)
- Nu vreau o rasa fitoasa ca bichon sau pechinez ca numi plac.
- As dori un caine ceva mai de speriat cum ar fi bull terrer, amstaff, boxer, labrador si alte rase.
- zicetimi niste rase bune de apartament mai medii dar ceva mai rau asa happy
- Sa nu aibe par de sa fac bluzon lui bunica din el laughing
- Sa nu naparleasca des ( maxim 2 ori pe an)
- Sa nu lase par cu nemiluita
- Sa nu fie chiar asa de greu de ingrijit (mediu)
- Sa nu fac sport cu el 20 de ore pe zi ca doar nu-s antrenor de caini laughing (Maxim 2 ore)
- Sa nu aibe 20 metri lungime cam 50-60 maxim!
Astept informatii si nu vreau numai rase pe care le-am afisat eu. Puteti sa spuneti si voi dar vreau niste informatii clare si scrise de voi nu copy paste si gata funda... Niste informatii clare si in acelasi timp bune.
Daca imi recomandatii bichon sau alte chesti nu le iau in considerare (Sunt de fite)

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Parson Russell Terrier-Talie mică, musculos, după aspect nu e de speriat dar este foarte bun de pază și o să sperie orice străin vrea să intre la tine în apartament. Sunt energici dar dacă îi obosești 1-2 ore pe zi o să fie cuminți, dacă nu o să găsești dezastru în casă. Cât despre îngrijire blana trebuie periată în perioada de năpârlire și în rest dacă vrei tu.În general nu sunt câini de apartament dar se adaptează dacă ai grijă de ei.Este bun la vânătoare, iubește să vâneze orice de la pisici la păsări și insecte și simte nevoia să sape și să alerge, deci ai grijă, dacă nu îl scoți pe afară ai șanse să-ți sape covorul din sufragerie. Iar la plimbare nu prea ai nicio șansă să-l ții în lesă, deci trebuie să găsești un loc unde să-i dai drumu.

Staffordshire Bull Terrier -Bun pentru pază, năpârlește puțin dar o să ai ceva probleme cu dresajul dacă vrei să-l faci singură și trebuie să îl plimbi cu botniță și de preferat prin locuri mai retrase. Este recomandat unui stăpân cu experiență dar dacă te interesezi din timp de ceva tehnici de dresaj și de rasă în sine nu o să ai probleme.

Shar Pei- Buni la paza locuinței, nu au probleme cu blana, deși cutele formate din piele trebuie curățate periodic, necesită nivel mediu de mișcare ca să fie liniștit în apartament.

Ridgeback thailandez -Este foarte atașat de stăpân și ar face orice să-l protejeze, este bun la paza locuinței dar necesită destul de multă mișcare.

Pinscher Pitic-Talie medie, bun de bază, periaj ocazional și în perioada de năpârlire, mișcare medie.

Bulldog francez-Nivel scăzut de activitate, blană scurtă trebuie periată ocazional, vigilent, ușor de dresat și preferă să stea în apartament cu un stăpân care să-i ofere atenție și să nu-l lase mult timp singur.

Pentru situația ta Bulldogul Francez mi se pare cel mai potrivit, dar ți-am propus mai multe rase, depinde acum ce preferi.

Dacă mai ai nevoie de sugestii, mai ai întrebări sau pur și simplu ești pasionată de câini sau ai considerat răspunsul folositor te invit să vizitezi pagina mea de facebook despre câini iar dacă îți place te aștept cu un like:
www.facebook.com/Yodapuffy?fref=ts
(aici poți să mă găsești dacă mai ai și alte întrebări, sunt online destul de des)

17 răspunsuri:
| Cinesafie a răspuns:

Beagle dar nu e de speriat laughing

| reihiuke a răspuns:

Eu am avut un dog german la 3 camere laughing Dar e cam mare. Nu lasa par cu nemiluita big grin

Am mai intalnit Terrier, Canis, Shih tzu.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Ia-ti o sperietoare de ciori si lasa cainii

| AngelHugz a răspuns:

Cauta caini de talie mica happy

| LiviuuuXD a răspuns:

Iti recomand un Pitbull, un Amstaff sau un Doberman (la 10 ani innebunesc da mai este pan' atunci)

| JockerStoica a răspuns:

Iati un Pitbull sau Un Amstaff ca sunt caini de talie medie foarte Puternici trebuie mereu sa poarte botnita in spatii publice. Si nu lasa par decat foarte putin, Nu au nevoie de periaj si alte ingrijiri speciale au nevoie doar de mancare si afectiune. Sport poti sa faci cel putin 1ora ii e de ajuns dar Minimum de antrenament ar fi de 2 ore. Pentru ca trebuie obosit sa nu iti dea casa cu, curu in sus (scuzati expresia) Deci eu tii recomand mai ales fiindca se ataseaza repede de stapan si sunt foarte buni caini de paza.

Sal!

| MihayAndrey a răspuns:

Vrei caine de speriat... nu iti lua, o sa ajunga un caine. Fara suparare, dar din cauza unor copii ca tine, rasele de tip bull au o imagine proasta

| Leo28 explică (pentru MihayAndrey):

Din cauza mea? Da ce ma in iau la bataie pe bani?

| MihayAndrey a răspuns (pentru Leo28):

Cam asa. Vrei caine de speriat... te rog, lasa cainii, du-te la fotbal, ceva.

| Leo28 explică (pentru MihayAndrey):

Du-te si fumeaza sau du-te acasa si fa ceva big grin

| MihayAndrey a răspuns (pentru Leo28):

Te crezi destept? Daca nu asculti parerea noastra nu ai ce cauta aici, zic si eu. Si stiu ce vorbesc din moment ce detin un Amstaff in varsta de 1 an si 1 luna asa ca... sssst

| EmoPikachu a răspuns:

Labrador

| AnnMirele a răspuns:

Faraon hound, saint bernard, terra nova

| crystyna92 a răspuns:

Iti poti lua un boxer sau beagle

| canecorso a răspuns:

Iti recomand cane corso ...mai multe informatii pe www.nobile.ro

| Bajan_Cosmin_1992 a răspuns:

Cane corso