| MihaiDragos22 a întrebat:

Salutare,TPU! Am un motan pe nume Tom da v-ati prins de la Tom & Jerry este foarte energic si cum sa va spun. zgarie, musca se urca pe mese etc. Am si niste "jaluzele" si fuge intre ele de parca ar fi masina F1. nu stiu ce sa fac cum sa-l educ... a da era sa uit sta la panda. si cand treci in fata lui... BAU sare pe tine tin sa mentionez ca mama lui a murit dupa 2 zile de la nasterea lui. a stat primele 3 saptamani din viata la curtea unei matuse si m-a rugat sa am eu grija de el pentru ca ea nu putea stiti voi munca. de la ora 8:00 la ora 20:00. Dupa ce l-am acceptat vreo 2-3 saptamani l-am hranit cu biberonul dupa aceea i-am dat mancare dinaceea. stit voi (nu dau nume) pentru juniori acum in prezent are 4 luni si 2 saptamani. niste sfaturi va rog? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns:

Buna ziua! Dragut nume iai ales mai laes ca este asa de agitat si nazdravan.Cred ca i-a fost tare greu si ca realizeaza ca mama ui a murit si incearca sa isi faca viata usoara si frumoasa ca o pisica "libera" si fericita.Ai putea intreba un medic veterinar el va stii sigur ce remediu ii va recomanda. Poti sa ii ceri sfatul poate iti va da niste pastilute sau un sirop pentru ca sa il calmeze. Daca nu pune-l intr-un spatiu nu foarte mare si lasa-l acolo o ora sau cat vrei pentru a se obisnui sa nu faca obraznicii(nu va putea sa faca nazdravanii caci va trebui sa fie un spatiu mai mic)dar mai sigur este sa incerci cu medicul apoi aceasta varianta.Intreba si un specialist in pisici/motani si el va sti sigur ce ii trebuie motanului tau, Tom, si nu va mai fi asa. Daca ai o cusca micuta lasa-l acolo cateva minute si stai cu el putin timp si mangaie-l daca nu lasa-l singur si daca va fgi "construieste-i" si tu un gardulet din diferte chestii din casa, iar daca nu ai nici cusca tot asa fi creativ si inventeaz-o din ceva. Daca nu functioneaza nici un sfat viziteaza si navigheaza pe acest site pntru a afla informatii folositoare:
http://www.idetalii.ro/articole/cum-sa-calmati-o-pisica-agresiva
Dintre aceste 3 variante sigur vei gasi una care te va ajuta mai ales ultima(aceea cu site-ul) si nu o sa mai fie asa de "diabolic". Sper ca te-am ajutat! O zi buna!

| MihaiDragos22 explică (pentru PяĬɔhĬηĐεℓ):

Iti multumesc pentru raspuns am sa incerc sfaturile tale. O zi buna!

| PяĬɔhĬηĐεℓ a răspuns (pentru MihaiDragos22):

Buna seara! Nu ai pentru ce pentru informatii.Dar incearca site-u lacela sigur vei gasi un remediu potrivit.O seara placuta!

5 răspunsuri:
| TooManyXoxoA a răspuns:

Si motanul meu era foarte energic cand era mai mic..Nu trebuie sa te ingrijorezi, asa sunt toate pisicile cand sunt mici.(apropo si motanul meu se ascundea pe dupa fotolii si apoi sarea pe mine.ii placea sa ma sperie, acum toata ziua doarme si se joaca mai rar). Sper ca ti-am fost de ajutorhappy.

| MihaiDragos22 explică (pentru TooManyXoxoA):

Mersi pentru raspuns, chiar mai calmat! O zi buna!

| Jaluzelelor_Paradisul_1989 a răspuns:

Buna. II poti face niste jaluzele in asentiment, poti incerca jaluzele personalizate de la : paradisuljaluzelelor.com