| Geam a întrebat:

Satu intr-un apartament cu 2 camere si vreau sa îmi cumpăr un cățel de talie mica.Îmi plac câini Mops Peg dar se fac prea grasi si Chioară nu îmi plac ca sunt prea gălăgioși iar ceilalti câini de talie mica sunt paroşi.Ma puteti ajuta?

3 răspunsuri:
| NoFeelings a răspuns:

Bună.
În primul rând, scuză-mi remarca nepoliticoasă, dar prima ar trebui să înveți să scrii, după care să îți iei câine.
Despre PUG, este strict părerea ta.
Câinii "chioară" (?) Nu îi știu așa că nu comentez.
Păi câinii de talie mica in general latră foarte mult. Eu îți recomand ceva de talie medie, precum beagle. Este un câine super ok, din punctul meu de vedere.
Sau, de talie mică, ar fi bichonul.
Păroși?! Nu prea cred. Au nevoie doar de toaletarea necesară, de altfel că și orice câine. Au păr, că oamenii, nu vad problema, dar în fine.
Sincer, recomand sa te consulți cu un veterinar, sau să cauți pe net informații despre mai multe rase.
De ce nu un câine mare sau un câine de talie medie? Sunt mult mai cuminți și atașați de stăpân

| Rocsid a răspuns:

Poti sa iti iei un westie...Il duci la tuns si nu o sa lase par deloc..Sunt niste catei extraordinar de destepti, cuminti, ascultatori, usor de dresat si amuzanti.Nu au prea multe boli ca risc de obezitate sau sa sforaie sa probleme de oase. cele mai frecvente sunt bolile de piele care daca il speli cu sampon de caine si ii dai o mancare buna nu o sa faca.O alta rasa este beagle dar ca dezavantaj ii faptul ca sunt catei foarte incapatanati si fac ce vor ei.Bichoni din punctul meu de vedere nu recomand...sunt usor prostusi si galagiosi..desi sunt mega draguti.Un french buldog e ceva mai activ dar la fel ca si pug risc de obezitate si probleme oculare.
Iti recomand sa cauti rase de talie mica si sa te documentezi despre personalitatea lor sau mai bine sa mergi la adapost si sa adopti un puiut de acolo.Eu am catel de rasa si corceala si vreau sa iti spun ca corceala e atat de cuminte, ascultatoare, devotata familiei, posesiva.ii catelul ideal..Pe cand cel de rasa e un profitor si un ticalos( ciobanesc german) plus ca metisi sunt mult mai rezistenti la boli si nici nu te costa nimic cand il adopti.
Spor la cautat catei!

| Staic_Marius_2000 a răspuns:

Dacă îți iei un caine de talie mică care lasă păr poți remedia asta.Tot ce trebuie să faci este să il speli cu șampon pentru blană de caini (15 lei ) si să iti cumperi o perie pentru caini care e maxim 20 de lei ..si ai scăpat de părul de caine.