| anonim_4396 a întrebat:

Stitu cumva dacă as vrea sa achizitionez un iepure, trebuie neapărat sa iau pereche(mascul si femela) sau as putea sa iau doar unul singur? Si stie careva care sunt preturile unui iepure la zoo center?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti lua unul singur. Dar ti-as recomanda sa il cumperi de la piata de animale sau de la un crescator.

| Felys a răspuns:

Iti iei pereche doar daca iti doresti pui, altfel nu are rost

| romeo78 a răspuns:

Depinde pentru ce vă trebuie iepurele. Ca animal de companie sau ca animal de sacrificat?
Ca animal de sacrificat mergeți într-un târg, piața de vânzare animale vii și cumpărați 2, 3 pui de o zi femele și mascul.
Ca animal de companie, ori din astfel de locuri un pui, prefer femelă sau de la un magazin specializat.
Prețurile sunt la magazinele specializate în funcție de rasă, pedigree.
La târguri, de obicei la mica înțelegere în funcție de rasa achiziționată.
Iar, prețurile diferă de la regiune la regiune, dar mai ales, dacă se află înainte de sărbătorile pascale, când cererea e mai mare, iar prețurile cresc puțin.

| Plushhh14 a răspuns (pentru romeo78):

L-as dori ca animal de companie

| romeo78 a răspuns (pentru Plushhh14):

Ca animal de companie, îl puteți cumpăra din piață, dar pui de o zi. Dar, trebuie să aveți în vedere ca să îl obișnuiți cu dumneavoastră de la început, trebuie să mergeți la un pet shop, să vă învețe cum să îl îngrijiți, ce obiecte de îngrijire personală trebuie să luați.
De asemenea, pe YouTube există o mulțime de lecții despre creșterea unui iepure ca animal de companie.

| TheGentleman a răspuns:

Nu lua pereche, sau dacă iei, ai grijă să fie de același sex (de preferat femele) Nu lua mascul și femelă, deoarece femelele sunt teritoriale și agresive cu masculii deci se vor bate și se vor răni grav

| Plushhh14 a răspuns (pentru TheGentleman):

Am citit pe un site că iepurii daca traiesc solitari se pot îmbolnăvi, ca si porcusorii de guineea, si de asta întrebam, eu personal voiam doar unul dar credeam ca e mai indicat sa iau 2