| RaulC2002 a întrebat:

Un câine de rasa chow chow este greu de întreținut in apartament?
Vreau sa răspundeți cu cuvintele voastre (parerea voastră sinceră nu texte de pe google)
Mulțumesc!
Ps:

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este imens si foarte blanos.

| Ionut58282856 a răspuns:

Parerea noastra nu prea cred ca o sa te ajute deci tu ce crezi? Nu ne-ai spus parerea ta sau ce gandesti tu despre acel caine

| RaulC2002 explică (pentru Ionut58282856):

Păi mie imi place acel caine însă nu stiu cat de greu este de întreținut într-un apartament

| Ionut58282856 a răspuns (pentru RaulC2002):

Http://www.zooland.ro/chow-chow-personalitate-ingrijire-si-sanatate-4805 uite pe scurt, pe langa genele cainelui trebuie sa ti cont ca tu daca iei un caine acela o sa aiba o personalitate a lui. Succes si sa fiti ca fratii

| RaulC2002 explică (pentru Ionut58282856):

laughing am citit de pe toate siteurile și de aceea v-am zis sa va spuneti parerea

| Rocsid a răspuns:

Sunt catei de talie medie.Deci nu au nevoie de foarte mult spatiu.Un cosulet al lui sau o cusca metalica cand nu vrei sa iti dea tarcoale in timp ce manaci e super ok.O sa fie o mica problema cu parul( au blana dubla) pentru ca naparlesc si trebuie periati in fiecare zi.Dar vara poti sa il duci la tuns si sa il faci leu, zebra si ce nebunii vrei tu.Ca si perie iti recomand FURMINATOR.E cam scumputa ( in jur de 50 de lei) da isi face treaba extraordinar.Baie doar cu sampon de caini.
In privinta mancare daca il inveti de mic cu granule si hrana umeda pentru catei nu o sa ai probleme. Daca chiar e cel mai mare milog si te-o prostit sa ii dai niste piept de pui(FARA PORC) nu e buba mare.Refuza mancarea de catei? ii lasi bolul jumatate de ora si daca nu mananca pana la urmatoarea masa il iei din fata.O sa fie flamand si o sa manance ce ii dai.Nu pateste nimic ca sare o masa sau nu mananca o zi.
Dar pe cat posibil iti recomand doar mancare pentru catei si cea din cabinete(Pedigree, Chappy si granule din supermarketuri sunt mizerii) si fiind catei mai sensibili un doi fac dermatite sau otite care dor groaznic.
Daca e primul catel citeste muult si despre dresaj pentru ca toti cateii din aceasta rasa cu care am lucrat erau ff agresivi si imprevizibili si cam toti si au muscat stapanii.Eu personal nu il recomand ca primul catel dar cu multa munca il poti educa frumos.Nu il lasa sa te domine si daca e nevoie poti sa ii si dai doua trei palme peste fund sau cu ziarul.
Neaparat vaccinurile sa fie toate facute si la zi.Nu vrei sa moara de parvo sau jigodie.Deparazitare externa si interna.Viermisorii se pot transmite si la oameni si de la capuse fac babesioza si mor.
Iti recomand sa nu te zgarcesti la primele vaccinuri si sa iei cele mai scumpe gen NOBIVAC.Alea le face in primele luni de viata si dupa trebuie doar antirabicul anual care oscileaza de la 15 lei(Biocan care e bun pentru antirabic) pana la 30 de lei.
Iti recomand sa ii pui si cip pentru ca politia locala daca il scaneaza si nu are cip iti da o amenda frumusica.Plus ca un microcip ca pret variaza de la 60-100 de lei.
SA NU IL CUMPERI DIN PETSHOP.Iti recomand sa il iei dintr-o canisa pentru ca acolo ai posibilitatea sa iti alegi tu puiul si sa ii vezi si parintii.Nici de pe OLX.Iti comanzi chow chow si vine o corceala blanoasa tunsa fara limba mov.
E o investitie mare la inceput cu pretul puiului vaccinurile si toate cele dar un catel indiferent de rasa merita toti banii.
Am incercat sa punctezi chestiile foarte importante cand iti iei un catel.Sa te bucuri de blanos!