| FlaviuselFlaviusel a întrebat:

Un pui de caine de 2 luni, poate sa naparleasca?thinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne ce prostii! Cum sa nu naparleasca? Pentru cele mai multe rase de caine cu par scurt, blana poate fi inlocuita complet in 4 luni, iar pentru rasele cu blana mai lunga, inlocuirea completa poate dura si mai mult de un an. Deci este normal sa naparleasca si la 2 luni draga tinere! Dar nu asta e problema, ca naparleste, fiindca naparlitul este normal si la varsta lui, conteaza cat naparleste, fiindca blana pierduta la naparlire variaza in functie de starea de sanatate a cainelui. O naparlire in excces poate semnala diverse afectiuni.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este prea devreme la 2 luni.Inseamna ca are probleme.Du-l la veterinar.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nu este normal, ori are probleme de sanatate/ori hrana nu este corespunzatoare, asa ca, adreseaza-te medicului veterinar, ori unui farmacist veterinar
O zi bunahappy

| BiuL a răspuns:

Da. Isi schimba parul ca incepe caldura.

| FemeiaPisică a răspuns:

Nu, nu este posibil. Însă, dacă năpârlește la două luni, poate avea probleme cu pielea, chiar paraziți!

| Daalalifnuunalif a răspuns:

Buna, aici depinde de rasa cainelui. Daca in caz de este unul ciobanesc sau saint bernard, tot ce poate fi posibil.