| KinG_5058 a întrebat:

Un west highland white terrier(westie) poate sta in apartament 8 ore singur pe zi? Vreau pareri personale, din propria experienta, nu ce ati citi pe primul site pe care l-ati gasit. Funda+vot

5 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Eu cred ca il lasi km mult singur. In primul rand la inceput pana invata sa faca afara va trebui scos din ora in ora si apoi la 2 ore si tot asa, mai rar.
Si chiar si dupa ce invata sa faca afara, tot cred ca e mult 8 ore. Eu o scot pe catelusa mea km la 5 ore si face destul de mult. In plus, nu prea cred ca ai avea timp de el. Daca esti plecat 8 ore, dormi 8 ore si mai iesi si cu prietenii 3 ore, cu el cand mai stai? Adica nu veti avea o relatie prea buna si nu va fi cel mai fericit caine.
In general cainii mici de apartament sunt foarte lipiti de stapanii lor si vor sa fie cu ei mereu. Si sufera destul de mult cand stau singuri mult timp. Mai indicata este o pisica. E mai independenta si nu sufera dupa stapan decat daca petrece zile bune fara el.
Parerea mea este sa nu-ti iei, pentru ca nu ai suficient timp pentru el. In schimb, daca in timp ce tu esti plecat este altcineva in casa, e ok sa-ti iei. Vei imparti responsabilitatea cu acea persoana.

| David95_2915 a răspuns:

Eu am avut caine nu Terrier ci un Bichon Bolognese si nu prea era incantat sa stea singur in casa il lasam de la ora 7 pana la ora 15 singur si cand veneam acasa era trist si i-am facut cusca afara si era in al noualea cer. Deci nu stiu ce sa zic nu prea e indicat pentru ca se plictiseste. dar daca iti faci timp sa te joci cu el vreo 2 ceasuri atunci o sa astepte cu nerabdare sa treaca acele 8 ore deci poti sa il ti ca nu va muri oricum happy

| KinG_5058 explică:

Alte opinii?

| KinG_5058 explică:

Chestia e ca inca nu am cainebig grin si acum ca incepe vacanta de vara am timp sa stau cu el

| tzurtzurel a răspuns:

Orice caine poate sta daca ii lasi mancare si apa... evenutual si o jucarie sa isi faca de lucru