| NoName1234 a întrebat:

Va rog, am nevoie urgent sa imi ziceti cum sa se inteleaga 2 pui de pisica. Cea care este mai mare (diferenta este de vreo 2 saptamani-1 luna).
Cea mai mare hasaie si ii trage labe. Cea mai mica nu face nimic nici nu o baga in seama.
Dar o doare si pe ea.Si mi-e frica daca o cert pe cea mai mare sa nu prinda ura pe cea mica.Pentru ca asa am auzit ca daca o certi pe ea din cauza celei mai mici pinde ura.
Va rog, ajutor!
Multumesc!

4 răspunsuri:
| irinuca a răspuns:

Lorena, încearcă să procedezi altfel. Ţine-le separat vreo 2 săptămâni. Acordă-le atenţie egală. Treptat, freacă-le cu un prosop pentru a se îmbiba mirosul pisicii şi du prosopul în camera celeilalte. În timp ce o laşi să miroasă prosopul, mângâi-o şi dă-i atenţie. Apoi lasă-le să se miroasă pe sub uşă şi abia apoi lasă-le să se vadă. Pe cea agresivă mângâi-o mereu şi linişteşte-o, spune-i să stea cuminte şi că nu e voie să o bată pe cealaltă. Învaţă-o să ştie de "Nu!" şi de fiecare dată când aude cuvântul ăsta, să stea cuminte.
Uite mai multe informaţii, pas cu pas, despre introducerea unei pisici noi: http://www.animalutul.ro/pisica/ingrijire/introducerea-unei-pisici-noi/93/

| thealchemist a răspuns:

Ce inseamna sa o certi? trebuie sa-i corectezi comportamentul, nu sa o certi.

| GwenS a răspuns:

laughingsi eu am probleme cu 2 cateluse. una mai mare si una mai mica.aia mai mare o uraste pe aia mika.ai dreptate sa nu o certi ca asa se va intampla.pai joacate mai mult cu asta mare.si ofera-i atentie. dupa care incearca sa le pui sa stea mai mult impreuna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In general este bine sa te adresezi unui medic veterinar, care poate sa-ti dea explicatii pe larg despre comportamentul animalelor si specificul raselor. Unele rase se manifesta mai agresiv, altele sunt posesive, depinde. Si eu am 1 motan si doua pisicute si asa am procedat, am intrebat si am primit foarte multe informatii care mi-au fost de un real folos. Acum, cei trei traiesc in armonie si e o placere sa-i vezi cum se spala intre ei, se joaca si dorm impreuna desi inainte se zbarleau cand dadeau nas in nas.