| PastilutaMica a întrebat:

Am o pisica de 6 luni (femela) si am decis sa mai luam inca o pisica (tot femela). Am adus-o acasa pe cea noua dar cea mare nu vrea sa o accepte in nici un fel. Nu mai vrea sa stea in casa, mananca doar afara, nu ne mai baga in seama ba chiar ne ataca si nu mai are comportamentul cel de dinainte ( adica nu mai vrea sa stea cu noi, nu ne mai lasa sa o atingem). Cat despre comportamentul fata de pisica noua ce sa zic... nici nh vrea sa se apropie de ea...cel mult sta la cativa metri distanta de ea si o maraie, miauna la ea si daca cea mica face vreun pas sare la bataie. Cea mare a fost sterilizata de curand si ma gandesc ca din cauza asta are acest comportament. Ma gandesc ca poate cu timpul se va obisnui cu ea. Va rog ajutati-ma cu cateva sfaturi si idei sa ne putem intelege cu ea, altfel ma voi vedea nevoita sa-i caut celei mici noi parinti. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Felys a răspuns:

Pisicile sunt teritoriale, geloase, ori cresc impreuna in acelasi timp ori raman solitare.Nu are nici o legatura sterilizarea recenta.Totusi inca e pui si poate se va obisnui pana la urma, mai ai rabdare un timp si daca nu vezi nici o diferenta atunci poti sa te gandesti la o alternativa

1 răspuns: