| RobertHutuleac a întrebat:

Va salut membri ai TPU! Am un prieten care a gasit un pui de bufnita, cu o aripa rupta. Am fost la un doctor veterinar si ne-a spus ca nu avem ce face, ca este rana deschisa, ca trebuie amputata aripa etc. Personal cred ca se mai poate face ceva insa nu dispunem de bani pentru. o eventuala operatie si poate si tratament. Si acest pui nu are nici unde sa stea, avand in vedere faptul ca nu va mai putea zbura toata viata.
In alta ordine de idei, este foarte prietenos si bland. Detalii despre adoptie la: 0754834383! Va multumim si va uram sarbatori fericite alaturi de cei dragi!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu-i amputa aripioara. Așează-i-o într-o poziție corectă si lasă pasărea liniștită. Foarte puțini veterinari se pricep la tratarea păsărilor. Dacă poți, ia legatura cu un crescător de porumbei, ei se confruntă cu situații similare în mod destul de frecvent. Eu sunt contra amputării. Să nu crezi că ajuți pasărea cu ceva dacă faci lucrul ăsta. Ea s-ar putea să-și revină singură. Tamponează-i rana deschisă cu apă oxigenată, atât.
De adoptat? Nu știu dacă găsești pe cineva dispus să adopte tocmai o... bufniță big grin!

6 răspunsuri:
| คlєxヅ a răspuns:

Totusi,un veterinar cu adevarat bun ar sti ce sa faca, du-o la un alt veterinar, si intreaba daca ideea cu cusutul aripii e buna, poate un alt veterinar ar putea sa ii salveze aripa.Imi pare chiar foarte rau, oare m-ar lasa parintii sa adopt un pui de bufnita ranit? Stiu eu o familie care de mult si-au dorit o pasare, chiar nu conteaza cum si de care. Poate ar fi fericiti sa o adopte ei. Am sa anunt mai multi prieteni.

| POOOOOOOOOOOW a răspuns (pentru คlєxヅ):

Ai perfecta dreptate. Un adevarat veterinar s.ar stradui mai mult

| RobertHutuleac explică (pentru คlєxヅ):

In prezent am fost la 3 veterinari, din diferite localitati. Din pacate de la toti am primit acelasi raspuns...

| คlєxヅ a răspuns:

Din pacate, au primit deja 1 canar. Imi cer scuze, dar si eu am tot 4 perusi nu stiu daca s-ar intelege prea bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of Doamne, dar este si el un suflet.Nu va pot ajuta financiar, dar va garantez ca daca il ingrijiti si puneti suflet alaturi de el, va va fi recunoscator iar voi bucurosi atunci cand va zbura.Este tanar si o va face daca va fi ajutat.Mult noroc.

| BlackScorpion1998 a răspuns:

Incearca la alt veterinar. Daca si la altul iti va spune ca nu ai ce sa ii faci cel mai bine este amputarea.Iar puiul ar trebui tinut definitiv in casa de catre cineva.