| SweetHeart22 a întrebat:

Vreau sa imi invat catelusa de 4 ani sa invete sa faca pe moarta (play dead) pana acum stie "sezi","da labuta" si "sus" si nimic din ce am vazut pe YouTube nu imi merge sad e de talie mare (de vanatoare), e English pointer, un sfat?

Răspuns Câştigător
| AndreeaTini a răspuns:

Iata cum iti inveti cainele sa se prefaca mort (sa se tranteasca pe spate dintr-o data), atunci cand ii spui "Bang!":
1 pune cainele sa stea culcat

2 tine o bucatica de carne deasupra capului cainelui si misc-o astfel incat acesta sa se roteasca si sa ajunga pe spate

3 da-i bucatica de carne in momentul in care a ajuns sa stea pe spate si lauda-l spunandu-i "Bravo!"

4 repeta figura de 5-6 ori pe zi si adauga cuvantul "Bang!" exact cand catelul se roteste

Data viitoare cand vrei sa-ti distrezi musafirii, da-i catelului comanda Bang! si acesta se va arunca pe spate, ca si cum ar fi fost impuscat.