| mihaitza584 a întrebat:

Sall.Explicati-mi si mie cum sa imi invat cainele sa stie sezi,culcat, latra la comanda, si da labuta!

Cat mai explicit primeste FundaVot!

Răspuns Câştigător
| Veneficiis a răspuns:

In mod sigur batutul cainelui nu e o modalutate de al invata sa faca ceva, mai degraba va crede ca il bati degeaba
comanda sezi e chiar siplu de invatat, ii pui cainelui o bucata de macare sau jocaria preferata deasupra capului cat mai in spate, daca inca nu s-a asezat inpingel usor in jos, cand s-a asezat dai drept recompensa mancarea/ jucaria, daca folosesti jucarie lasa-l 5 min sa se joace apoi iaio. cand o sa asocieze cuvantul sezi cu activitatea incearca fara recompensa deasupra, daca sade atunci dai recompensa.

Culcat: pentru culcat pune-l in pozitia sezi (dupa ce l-ai invatat) arata-i recompensa si duo pana jos intre picioarele lui ca aici: http://www.youtube.com/watch?v=9ZZAf_eLb5o
la fel ca la sezut, repeta de cateva ori pana asociaza cuvantul cu activitatea apoi daca cand spui cuvantul face si activitatea fara indrumare dai recompensa
Latra: http://www.youtube.com/watch?v=toN-xuTAQhk
e in engleza dar sper ca te descurci
da labuta: sigur mai usor de invatat decat latra; pune o bugata de hrana in pumn si dai cainelui sa miroasa mana; s-ar putea sa puna laba sa desfaca pumnul; daca nu va face asta di doar va mirosi mana atunci iai delicat (nu cu brutalitate) laba si pune-o pe mana ta apoi desfa pumnul si dai mancare; repeta de cateva ori pana asociaza actiunea cu cuvantul.

Sper ca te-am ajutat

2 răspunsuri:
| Ombladon13 a răspuns:

Cate 1 comanda ...cate 2-3 lovituri ..eu asa l-am dresat big grin pana reusestibatting eyelashes bafta

| Dragosh94 a răspuns:

Pai exista doua variante:
1) Iti cumperi o carte in care sa ti se explice pe larg cum sa faci asta
2) Iti duci cainele la un dresor.
Te sfatuiesc sa nu incecri metode negarantate pentru ca unele metode s-ar putea sa irite cainele si sa te alegi cu o muscatura. Bafta!