| PussicatDolls a întrebat:

Vreau si eu cateva detalii despre Porcusorii de Guineea. love struck
As vrea sa`mi iau unu` de ziua mea care este luna viitoare.
De ce are nevoie? Este un bun animalut de companie?
Mersi love struck

9 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Salut.

Eu am un porcusor de guineea din 2007 :X

Il tin intr-un acvariu, nu mare ca acela de pesti, dar nici mic, are vreo 50 de cm lungime.

De mancat, trebuie sa ii dai iarba pe timp de vara(trifoi, patlagina, menta etc), iar pe timp de iarna, trebuie sa ii dai fan(adica iarba uscata).

De asemenea, nu trebuie sa ii lipseasca zilnic, morcov-ul, cartof-ul si mar-ul.

ATENTIE! Nu uita sa ii pui in cusca o bucatica de lemn, pe care sa isi toceasca ghearele.

| Nicoleta1621 a răspuns:

Da este un bun animalut de companie.Nu trebuie sa-i dai apa altfel moare, Se hraneste cu varza morcov este si mancare speciala pentru el.e foarte dragut.sunt si mai mari si mai mici.se cheama hamster pitic sau ceva de genu.

| Lady21 a răspuns (pentru Nicoleta1621):

Esti proasta? cum sa nu-i dai apa!? daca nu-i dai apa moare!

| blackdragon_7370 a răspuns:

Mananca si doarme- cam atat face un Porcusor de Guineea, a da si guitaie. Dar este un bun animal de companie: se ataseaza parca de tine si, evident, tu de el. Daca ii faci curat in fiecare zi in cusca, ii schimbi talasul, apa si mancarea nu isi va da seama nimeni ca ai un animal de companie(Nu va exista problema de care se tem toti-mirosul). Este bine sa ii dai de mancare si verdeturi(feustean si patrunjel) cat si morcovi, mere, poate si cotoare de varza, dar sa il hranesti si cu mancare speciala pentru rozatoare(ii va fi mai usor sa se acomodeze cu perioadele reci din an cand nu va avea legume proaspete). Sa nu exagerezi cu hrana si sa il scoti din cand in cand din cusca pentru a te juca cu el. Ai grije: fara miscari bruste si nu il strange prea tare, Porcusorii de Guineea sunt animale fragile.

| PorcușorulDeGuineeaV a răspuns:

Salutare.Se spune ca sunt animalutele ideale de companie, mananca morcov, putina varza(1 data la cateva zile),castravete,fan, iarba, coaja de mar, gulie, pomelo(nu foarte mult) si mancare speciala pentru procusori de guineea

| Gagaloo a răspuns:

Felicitari pentru. alegere. Nu este foarte pretentios are nevoie de o cusca a lui cu o mica casuta unde sa se poate simti cofortabil. In cusca trebuie sa-i pui drept asternut talasa(poti lua de la pet-shop sau de la o tamplarie, dar ai grija sa nu aiba furnici cel de la tamplarie) si schimbat cam la o saptamana cand incepe sa miroasa si sa fie mizerie. Iti recomand sa iti iei 2 deoarace unul s-ar putea sa se simta singur. Daca iti iei doar unul ai grija sa-i ofer multa afectiune. Poti citi mai multe aici: http://www.impalakennel.ro/faq.htm

| lLuna a răspuns:

Iti recomand site-ul www.gemon.ro si forumul lor www.gemon.ro/forum
Citeste-l cu atentie,si daca nu intelegi ceva,esti libera sa intrebi, toata lumea este binevoitoare acolo si te ajuta daca ai nedumeriri.
Sunt crescatoare de porcusori de guineea, si iti recomand cu incredere site-ul.
Si ca sa clarific cateva detalii:
1. PORCUSORII NU MOR DACA BEAU APA! din contra,este vitala, se pot imbolnavi grav daca le lipseste, din cauza deshidratarii
2.Citeste cu atentie lista cu alimentele indicate porcusorilor de pe gemon.ro -CARTOFUL nu este "prea" recomandat,este TOXIC! Si alte alimente gen varza, salata, ii baloneaza si le provoaca boli digestive.
3. Unghiile trebuie taiate periodic,la medicul veterinar,sau acasa,cu atentie foarte mare,cu o unghera speciala pentru ei; NU ISI TOCESC GHERUTELE,tocmai fiindca traiesc in captivitate si nu au cum. Pisicile isi tocesc ghearele, sa fie clar, porcusorii NU.
4.Iti recomand 2 de acelasi sex, fiindca daca iei pereche, femela poate muri din cauza epuizarii sexuale(intra in calduri din 2 in 2 saptamani si nu pot face fata, se chinuie teribil, deci nu-ti recomand pereche)
5.SA NU CUMVA SA IL PUI PE ROTITA PT HAMSTERI(am intalnit eu cazuri...)au coloana vertebrala foarte sensibila si pot suferi fracturi grave
6.Nu il lasa liber decat pe jos, sau undeva de unde nu poate cadea; PORCUSORII DE GUINEEA NU VAD PREA BINE, asa ca riscul sa se raneasca daca este lasat nesupravegheat este foarte mare
7.Alege o cusca de 100x50 cm,cu peretii din gratii(asigura o ventilatie a aerului corespunzatoare, ca sa nu stea in umiditate), este cea mai potrivita pentru doi porcusori
8.Da,doi porcusori,fiindca daca il tii singur,se chinuie,devine apatic,letargic; porcusorii de guineea sunt animale sociale, traiesc in grupuri, DECI ESTE BINE SA FIE DOI DE ACELASI SEX-se vor intelege cu siguranta
9.Asigura-i fan, zilnic.Gasesti in comert:in carrefour,real sau petshop-uri.Ti-l recomand pe cel de la padovan, versele laga, lolopets.Au nevoie IN PERMANENTA de fan, pentru as putea mentine echilibrul digestiv! Mancare speciala pentru porcusori, singura buna de pe piata este VITAKRAFT EMOTION(numai gama asta-emotion-) si Cavia crispy de la versele laga.Toate celelalte contin SEMINTE si alimente care iti pot INNECA sau IMBOLNAVI porcutul.
10.Iti recomand categoric,ca, imediat dupa ce il cumperi din petshop, sa te uiti pe gemon.ro/forum si sa vezi daca ai vreun medic veterinar bun dintre cei mentionati acolo, aproape de tine.Mergi cu porcusorii la veterinar imediat dupa ce ii cumperi, pentru ca cei din petshop-uri sunt tinuti in conditii vitrege si dezvolta cu totii ciuperci, boli parazitare.Este bine sa stii din timp, se trateaza usor toate acestea daca mergi cu ei la veterinar cand trebuie.
11.Sa nu il tii in curent sau in frig, si nici in bataia caldurii de la calorifer.Sunt animalute foarte sensibile si se imbolnavesc usor.Racelile le pot fi FATALE!
Iti urez succes! Si nu uita,informeaza-te bine, bine de tot, inainte sa cumperi un animalut.Mergi direct la sursa, unde ti-am recomandat eu.Este site-ul nr 1 in sfaturi pentru stapanii de porcusori de guineea.
Sper ca ti-am fost de ajutor! =^.^=

| kissmepupic a răspuns:

Nicoleta 1261 mai informeaza-te. Toata lumea le da apa. Eu am trei si le dau apa si nu plătesc nimic. Sunt foarte energice si nu le cade blana+deloc m irositori daca le schimbi așternutul o data pe saptamana.

| kissmepupic a răspuns:

Nu au voie varza doar salata morcov castrevete ardei gras si mâncare specială