| nush95 a întrebat:

1.Doresc sa ma transfer de la mate-info la filologie(normal) si as vrea sa stiu la ce dau diferente.
2.Stiu ca trebuie sa dau la lb.latina dar nu am facut deloc latina la mateinfo, iar in cls8 am facut mai mult romana. Unde sau cum as putea invata latina? Sau ce sa invat la latina?straight face
Am terminat clasa aX-a.
3.Cel mai bun raspuns are funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o să dai diferenţa imediat ce te transferi. Având în vedere că eşti la mate-info, o să te lase puţin să te acomodezi. E cam greu de învăţat de pe net.

http://www.limbalatina.ro/gramatica/substantivul.html

Poate site-ul acesta te va ajuta, dar nu cred că înţelegi foarte multe.Trebuie totuşi să îţi explice un profesor. Apropo, vei da teză la latină. Mult succes!

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uh...destul de delicată situaţia. După ce te transferi, rogi un coleg să îţi dea caietul.Trebuie să ştii toate declinările ( sunt 5), adjectivul, etc. Dacă nu le înţelegi, îţi va explica profesorul.Cam din astea vei da diferenţa la latină.

| nush95 explică (pentru anonim_4396):

Problema cea mare e ca nu cunosc pe nimeni din acea clasa.
Pe internet as putea sa invat de undeva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru nush95):

Nu o să dai diferenţa imediat ce te transferi. Având în vedere că eşti la mate-info, o să te lase puţin să te acomodezi. E cam greu de învăţat de pe net.

http://www.limbalatina.ro/gramatica/substantivul.html

Poate site-ul acesta te va ajuta, dar nu cred că înţelegi foarte multe.Trebuie totuşi să îţi explice un profesor. Apropo, vei da teză la latină. Mult succes!

| samysamy a răspuns:

Nush95 si eu sunt la liceu si stiu colegi care s-au transeferat asa. Insa mai intai asigurate ca in clasa respectiva nu sunt deja 30 de membrii ca mai nou a aparut ''regula'' cum ca nue voie ca acest numar sa fie depasit(cel putin la noi in liceu). In legatura cu probele la care trebuie sa dai testare cred ca sunt :lb latina, istorie/geografie, engleza si optionalul(depinde de liceu-la mine e spaniola). Oricum nu te stresa tu pentru testari ca asta e cel mai simplu (mai ales la latina), intereseaza-te sa ai loc in clasa si atunci viitorul tau va fi exact cum ti-ai doritwinkingwinking. Sper sa-ti fi fost de folosbig grin

| ayumu a răspuns:

Din cate stiu eu daca vrei sa te transferi la filo simplu nu trebuie sa dai la nimic. Daca era la bilingv atunci ai fi dat la engleza sau franceza, depinde pe ce e clasa.Stiu sigur ca trebuie sa ai media mai mare decat cea mai mica medie din clasa la care vrei sa te transferi. Sper ca te-am ajutat

| anonim_4396 a răspuns (pentru ayumu):

Aşa credeam şi eu, până anul acesta. Ultima medie de la noi, 8.30 şi s-a transferat un nou coleg cu 6 şi ceva.Deci...se poate oricum, important e să aşezi şi ceva printre dosare oh go on. Apropo, chiar dacă e filo simplu, intensiv sau bilingv, se dă diferenţă la latină.

| nush95 explică (pentru anonim_4396):

Cu media nu e problema...am peste 9.

| anonim_4396 a răspuns (pentru nush95):

Felicitări şi mult succes!

| yoana98 a răspuns:

Si daca as vrea sa ma mut de la filologie la mate info la ce ar mai trebui sa dau diferente in afara de info? Va rogg, raspuns rapid

| AlexDng a răspuns:

Limba Latina ca materie nu impune cine stie ce gramatica sau vocabular. Dar stiu sigur ca trebuie sa cunosti cateva parti de vorbire si cateva maxime in limba latina. ( proverbe )

| nush95 explică (pentru AlexDng):

Mai astept raspunsuri va rog...viitorul meu depinde foarte mult de acest transfercrying

| Kat_Even_1999 a răspuns:

E chiar amuzant și eu sunt în aceeași situație și cu ajutorul fundei am mai învățat ceva laughing).