| Barna99 a întrebat:

Am 24 de ani. Vreau să mă mut din țară. Eu și mama nu suntem în relații bune și nu predă documentele necesare pentru a-mi obține cardul de cetățenie în cealaltă țară.
Ce pot sā fac?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La 24 de ani esti major si poti decide singur ce vrei sa faci cu viata ta, unde sa calatoresti si unde sa mergi, fara sa ai nevoie de mama ta, bineinetels daca nu ai vreun handicap grav si esti inca sub tutela si ingrijirea mamei tale.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă ai 24 de ani ce documente îți mai trebuie de la mama ta? Îți ține ea documentele, sau cum?

| SuNaM a răspuns:

Stiu ca nu este ok, dar daca iti tine documentele, este furt. Documentele persoane sunt proprietate persoanala. Ai putea doar sa o dai in judecata pentru chestia asta. Sau poti mai intai sa ii faci o plangere la politie pentru ca nu iti da proprietatea ta personala.

| Lidia09 a răspuns:

Poți să te adresezi autorităților sau să consulți un avocat specializat în imigrație pentru a primi asistență și sfaturi legale în acest sens. De asemenea, poți să cauți și alte căi legale de a obține cetățenia sau dreptul de ședere în acea țară.