| hattaramyrsky093 a întrebat:

Am instalat un font pentru paint, dar cand dau click pe el sa scriu mi-l schimba automat pe fontul „calibri", ce pot face?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

"Nu tot ce luceste este aur" - spune un proverb vechi.
Nici de pe internet nu tot ce descarci este ceea ce se promite...
Cine a incarcat acel font, a incarcat fontul calibri si i-a dat alt nume. Este exact la fel, cum as incarca o muzica pe care s-o intitulez "Valurile Dunarii - vals", dar cand dau s-o ascult, de fapt este o piesa de manea...
Cu fonturi nici nu e prea periculos, fiindca nu contin secvente de program. Poti cauta alt font, care sa-ti fie pe plac.
Sunt insa multe alte tipuri de fisiere pe internet care functioneaza pe baza de secventa interna de program, care pot fi insa... virusi! Asemenea fisiere sunt: documentele MS Office (de Word, Excel, Powerpoint etc), imagini tip GIF etc, dar insusi si paginile site-urilor.

E bine sa folosesti si un program antivirus bun cand "pescuiesti" de pe internet, mai ales cand descarci fisiere gratuite.