| AlexG98 a întrebat:

Am vrut sa insurubez un holsurub in perete aproape de tabloul de sigurante! La un moment dat, s-a auzit un "puf" scurt si incet, moment in care a sarit siguranta din mijloc...nu mai mergea nimic in sufragerie...am ridicat iar siguranta si merg toate, e vreo problema daca stau cu siguranta ridicata?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"vreo problema daca stau cu siguranta ridicata?"

nu, dacă ai scos surubul ăla din perete

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cumsa faci asa ceva ai rupt vreun fir, niciodata nu dai gaura in zid unde ai panoul de sigurante sau țevi de apă sau gaze, nu ai minte in cap.Siguranta a sarit ca ai rupt un fir, scoate surubul ăla din perete sa nu te curentezi sau sa ia foc ceva din tablou.

| zilog a răspuns:

Acum hai să îți explic eu ce nu ți-au explicat ei :
URGENT MERGI SI STINGE SIGURANȚĂ RESPECTIVĂ!

Acum trebuie să spargi neapărat peretele până la firul de curent și să îl repari pentru că el face scântei mici acolo face scântei ia foc plasticul de pe cablu se ating firele când dormi se propagă focul și poate să îți ia foc casa.

Rezolvarea corectă ar fi să oprești tot curentul chiar de pe holul blocului
apoi reparat cablul din perete. si reparat peretele. operațiune pe care o face un electrician in 1 oră dacă are chef să muncescă

| gabicoo a răspuns (pentru zilog):

Ce vină au profesorii că ăstuia nu i-a intrat nimic în cap?

| zilog a răspuns (pentru gabicoo):

Ai dreptate!
Aș fi spus că profesorii sunt vinovați că nu i-au scolarizat pe toti să intelagă măcar care sunt riscurile.
Dar mi-a venit in minte o melodie si m-a oprit din comentat :

https://www.youtube.com/watch?v=uwhDYhV1_yw&list=RD4uEPqs2tNrI&index=9

| gabicoo a răspuns (pentru zilog):

Să știi că eu sunt profesor! Îmi dau toată silința, fac tot ce este omenește posibil dar unora nu le intră nimic în cap!

Încearcă să nu generalizezi și să ne pui pe toți în aceeași oală! În perioada asta se poartă, de către cei aflați la putere, o campanie de denigrare a profesorilor! Pari un tip deștept! Nu te băga!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai la alea vechi mai sar sigurantele. Poate sa faca si scurt, cine stie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema este doar daca ai "impuscat" cablul din perete. Daca gaura data este pe linie cu vreun intrerupator sau priza, ai sanse mari.

Cum poti verifica.
1) creion de tensiune (deseori nu este elocvent, nu te poti incredere 100% in el) sau multimetru. Il lipesti de surub si vezi daca ai valori.
2) Achizitionezi un detector de fire ascunse, metale, profile, etc. E mai scump, dar e mai sigur si in general, e util pe termen lung la casa omului.
https://emag.page.link/fz9zMFcfxc3qQDFU7

Totusi, avand in vedere ce ai descris, cauta sa te asiguri ca nu ai intepat firul.
Salut.

| Adrian5575 a răspuns:

Sper ca ai scos acel holsurub din perete inainte sa ridici siguranta. Problema este ca sigur ai impuscat un fir sau chiar doua. Daca sta siguranta singura in sus, inseamna ca nu se face atingere intre doua fire. Nu ai de unde sa stii daca o sa ai probleme sau nu pe viitor. Decat sa stai tot timpul "cu morcovul", eu sugerez sa spargi peretele si sa remediezi problema, altfel risti sa ramai fara casa de sarbatori.

| zilog a răspuns (pentru Adrian5575):

Bravo văd că știi să vorbești frumos si bine spune-le tu că eu am obosit!
Subscriu!

| Adrian5575 a răspuns (pentru zilog):

Multumesc frumos pentru apreciere happy

| badpanda a răspuns:

Scoate holzsurubul si asta este.
elementul care a facut scurt de la un fir la altul a fost clar surubul.Acum ai doua fire cu izolatia ciupita.nu este ceva grav dar in timp va trebui sa repari.