| cora97 a întrebat:

Anul trecut mi-am peirdut buletinul, si mi-am facut altul. Anul asta l-am pierdut iar... laughing Intrebarea este ce valabilitate avea ala nou pe care l-am facut...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Valabilitatea unei CI (buletin nu se mai face de vreo 20 de ani) depinde de varsta pe care ai avut-o la data obtinerii.
Conform OUG 97/2005, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.16.(1) Cartea de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
b) cu valabilitate de 7 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 18 şi 25 de ani;
c) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 25 de ani;
d) cu valabilitate nelimitată, după împlinirea vârstei de 55 de ani.
(2) De la data punerii în circulaţie a cărţii electronice de identitate, cartea de identitate şi cartea electronică de identitate se eliberează:
a) cu valabilitate de 4 ani, pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani;
b) cu valabilitate de 10 ani, după împlinirea vârstei de 18 ani, cu excepţia cărţii electronice de identitate prevăzute la art. 17 alin. (6) lit. a), care se eliberează cu termen de valabilitate de 5 ani."

3 răspunsuri:
| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

| 187VLAD a răspuns:

| Ellyshoor a răspuns:

Pai. 2020 sau 2021. happy