| anonim_4396 a întrebat:

Buna,Am cumparat un Sistem de boxe Trust Tytan 2.1 cu Putere 60 Watt RMS si as vrea sa-i schimb difuzorul de bass sa-i pun unul mai puternic si nu stiu ce sa fac, Am inteles ca daca il schimb se poate arde dar nu stiu sigur va rog spuneti-mi repede plz

Răspuns Câştigător
| sarpeparsiv a răspuns:

Difuzoru de bass nu se schimba oricum, chiar daca pui altu mai puternic poti avea un bass mai slab. In primul rand trebuie sa pui alt difuzor de aceeasi impedanta cu cel vechi sau mai mare. Si in al doilea rand trebuie sa pui un difuzor care sa se potriveasca cu tipu de cutie care are subwooferu. In cazul in care nu esti multumit de puterea lui vindel si cumpara altul mai puternic. Recomand Creative sau Philips. Uita de genius, Logitech, trust.

5 răspunsuri:
| SuicideSilence a răspuns:

Se poate arde amplificatorul numai daca impedanta difuzorului este mai mica decat impedanta amplificatorului. daca pe difuzor scrie 8 ohmi, atunci difuzorul pe care vrei sa-l pui trebuie sa aiba tot 8 ohmi. (asta a fost numai un ex)
Dar daca o sa pui un difuzor de putere mai mare este posibil ca amplificatorul sa nu-l poata "duce". in acest caz o sa se auda obstructionat.

| dariusel a răspuns (pentru SuicideSilence):

Pai pe Difuzor Nu Scrie Nimicsad

| dariusel a răspuns (pentru SuicideSilence):

Vreau sa-i pun unul de 50W Pentru Bass se poate arde cu asta sau unul mai mic?

| SuicideSilence a răspuns (pentru dariusel):

Mai bine da-mi add ca sa vb. aici nu prea se intelege. id_test_2@yahoo.com

| dariusel a răspuns (pentru SuicideSilence):

Id Meu De Mess : Bogdy_boss77