| slazzer a întrebat:

Am o intrebare si rog seriozitate! Ce placa video as putea pune intr-un calculator Dell Intel Core 2 Duo E6300, placa de baza Dell 0RF705, Chipsed Intel Q965, 2GB DDR2 si in el am o placa video Q965/Q963 Express Chipsed Family 384MBytes, mai am Package Socket 774 LGA, Daca cumva stiti si ma puteti ajuta as fi recunoscator, dau funda! mersi!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Numai o placa video pe slot PCI-e X16. Cauta asa ceva si vei gasi.

| slazzer explică (pentru Salontanul):

Daca este PCI Express 2.0 x16 este buna?

| Salontanul a răspuns (pentru slazzer):

Da. Va functiona dar nu la intreaga viteza. Citeste ce i-am scris analfabetului de SportAddicted si care, probabil, are numai fotbal in minte.

| SportAddicted a răspuns:

X16 este viteza de procesare, nu portul, nu mai vorbi daca nu stii te rog.

Sloturile PCI-Express sunt pe x16, iar vechile AGP-uri erau pe x8.

Pe actuala ta placa de baza poti folosi PCI Express 3.0, lucru pe care ti-l si recomand. Poti vedea o lista a placilor video PCI-E 3.0 aici: http://www.emag.ro/......03/last/f2

Iti recomand sa ai mare grija cand alegi placa video, daca nu te pricepi consulta un specialist. Chiar daca majoritatea placilor video fac acelasi lucru, iti recomand sa iei o placa Nvidia, au tehnologii mai puternice (CUDA, PhysX) decat cele de la AMD, la care singurul atuu este ca au un consum mai scazut.
Nu trebuie sa te uiti dupa placa video cu cea mai mare memorie GDDR, aceasta va fi folosita in functie de rezolutia maxima a monitorului. De exemplu, daca ai un monitor de 24 inch cu rezolutie maxima de 1920x1080 ti-ar trebui una cu 2GB ram, si asa mai departe. Sunt extrem de multi factori pe care trebuie sa ii iei in considerare, daca m-as apuca sa ii pun pe toti aici m-ar prinde noaptea.

Cel mai important factor e pretul. Nu ai specificat ce buget ai. In lipsa unui buget, eu ti-as recomanda aceasta placa video: http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/

Bafta si sa o stapanesti sanatos :D!

| Salontanul a răspuns (pentru SportAddicted):

Bai idiotule! Slotul este PCI-e X16. Viteza este diferita functie de varianta 1.0, 1.2, 2.0, 2.1, 2.2, 3.0, 4.0. Uite aici: http://en.wikipedia.org/wiki/PCI_Express. Se scriu impreuna. La acesta placa, la data aparitiei nu exista 3.0 PCI-e 3.0 a aparut in iunie 2011. Uite aici:http://www.tomshardware.com/news/pci-express-pcie-3.0-4.0,13022.html. Placa video cu 3.0 va functiona dar nu la capacitate maxima. Cu sloturile mai documenteaza-te si ai sa vezi ca unele functioneaza si cu factor de multiplicare de 2, 4 si 8. Daca eti prost stai acasa!

| SportAddicted a răspuns (pentru Salontanul):

Bravo pustiule, ai invatat sa cauti pe Google. Asta e primul pas in a scapa de dobitocism. Si vezi cum vorbesti copile ca eu nu te-am jignit, si cu siguranta nu ne tragem de sireturi. Esti complexat? Ai probleme cu nervii? Consulta un psiholog sau chiar un psihiatru, cred ca te-ar prinde o camasa alba cu mainile la spate.

Si ce daca a fost lansat dupa aparitia placii video? Asta e un argument? Doar atat ai gasit la cautarile pe google? Hai sa-ti arat ca te inseli:

Does it matter that the single board computer / system host board and option card interface is PCI Express version 1.1, 2.0 or even the upcoming PCIe 3.0? Not really, because the basic SBC to option card interconnect functionality is not affected by PCIe version. The reason for this is that the PCI-SIG (Peripheral Component Interconnect Special Interest Group) did a smart thing when PCI Express 1.1 was first developed. The PCI-SIG built the basic PCIe interconnects in such a manner as to ensure both scalability and backwards compatibility between differing PCIe interfaces. This critical specification feature enables the computer's SBC / SHB, embedded motherboard or backplane hardware to operate with just about any PCI Express option card regardless of interface version.
PCIe 3.0 features a number of interface architecture improvements, but communicates at the same interface speeds used in PCIe 2.0. PCIe 3.0 achieves twice the communication speeds of PCIe 2.0 through various architecture and protocol management improvements.

Q: Will PCIe 3.0 products be compatible with existing PCIe 1. x and PCIe 2.x products?
A: PCI-SIG is proud of its long heritage of developing compatible architectures and its members have consistently produced compatible and interoperable products. In keeping with this tradition, the PCIe 3.0 architecture is fully compatible with prior generations of this technology, from software to clocking architecture to mechanical interfaces. That is to say PCIe 1. x and 2.x cards will seamlessly plug into PCIe 3.0-capable slots and operate at their highest performance levels. Similarly, all PCIe 3.0 cards will plug into PCIe 1. x- and PCIe 2.x-capable slots and operate at the highest performance levels supported by those configurations. The following chart summarizes the interoperability between various generations of PCIe and the resultant interconnect performance level.

Ti-as intoarce replica pe care ai spus-o tu in final, dar asta ar insemna sa ma cobor la mintea!