| Anonima69Sexylove a întrebat:

As vrea niste solutii pentru cresterea parului. Am parul foarte uscat inca de cand eram mica si nu imi creste deloc repede.
Am incercat solutile cu uleiuri si oua dar nu au mers. va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| delightful a răspuns:

Buna!
In primul rand trebuie sa elimini factorii care iti dauneaza : temperatura excesiva (placa, ondulator, uscator de par, soarele puternic), nu-ti lua varfurile din obisnuinta ci doar daca e nevoie! Daca nu folosesti caldura pentru stilizare, nu o sa ai nevoie. Asa daca stai sa-ti tunzi varfurile la 2 luni nu va mai creste in veci.
Pentru 5-10 minute maseaza-ti scalpul cu ulei (recomand uleiul de cocos dar poti folosit si altele) inainte sa te speli. Poti sa folosesti uleiul si pe tot parul. Stai in jur de 30 minute cu el in cap.
Poti folosi masti care sa imbunatateasca aspectul acestuia, incearca sa mananci sanatos, sa bei MULTA APA si sa nu te speli pe cap in disperare sau daca o faci, nu folosi mereu sampon. Te poti spala doar cu balsam. De cele mai multe ori samponul contine substante care sunt bune pentru indepartarea mudariilor dar nu si pentru substantele eliminate de scalp.
SI CEL MAI IMPORTANT LUCRU : rabdare! Focuseaza-te mai mult pe sanatatea acestuia in timp decat pe lungime. Daca e sanatos va si creste lung intr-un final.

3 răspunsuri:
| Anonima69Sexylove explică:

Multumesc oricum tuturor! happy

| Alle740 a răspuns:

Hei.
Tunde-te din 3 in 3 luni (la varfuri ma refer), foloseste masti pentru par (gsesti retete pe google) si ai grija la alimentatie. Da, podoaba capilara are legatura si cu alimentatia (la fel ca orice altceva).
Sunt trucuri/sfaturi pentru cresterea parului, cum ar fi ca trebuie sa iti masezi scalpul zilnic, sa nu iti ti parul prins prea strans, sa bei 2l de apa pe zi etc. Gasesti multe pe net.

Pentru parul uscat poti folosi un balsam bun de par. Oricum tine minte ca in general e genetic, asa ca daca nici mama ta sau bunica ta nu au (sau nu au avut) un par matasos si lung, atunci probabil e greu ca tu sa ai.

Oricum bafta.