| FxDStyle a întrebat:

Buna asi dori si eu sa ma ajutati la trei compuneri
1. compunere pe tema nerespectarii regulilor de circulatie
2.compunere in care sa-mi exprim opinia cu privire la necesitatea protejarii speciilor pe cale de disparitie.
3.un dialog intre 2 colegi despre importanta lecturii.
4.imagineazati ca ai fost in vizita la muzeul de arta si ai vazut un tablou intitulat toamna(descrie acest tablou si impresia care ti-a lasat-o).
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| TOoSsy a răspuns:

N-ar ca trebui sa iti facem noi temele insa... O sa te ajut la 4 :
,, Soarele abia trezit din amortire ne lumina bland pasii spre muzeul de arta. Dupa spusele doamnei profesoare un loc magic.
Muzeul era vechi, se putea observa chiar si pe scarile mari si zgronturoase, calcate de mii de oameni saptamanl.
Un tur printr-un muzeu urias nu este foarte atractiv, insa picturile iti atrag privirea atragandu-te in povestea lor.
Dintre toate tablourile unul m-a captivat pe deplin.
O transfigurare trista, melancolica a toamnei intr-o pictura care parca plangea cu frunzele furate de pe crengi de aprigul vant. Daca faceai liniste auzeai fasnitul frunzelor, sunetul de jale scos de ele in timp ce erau aruncate pe pamant, apoi fara mila calcate in picioare.
Cu siguranta vizitele la muzeu, mai ales la muzeul de arta nu sunt aevea. Of, dar ce tablou straniu!
Sper ca nu trebuie mai lung, daca da mai adaugi tu cate-un detaliu.
3. Poti vorbi despre o lectura interesanta pe care ai citit-o si ce lucru important ai aflat de acolo deducand ca lectura este absolut necesara.
2. Te interesezi pe net de cateva specii pe cale de disparitie si ce contributie au acestea la mediul inconjurator
1 Ii simplu. Dai cateva exemple de accidente care pot aduce chiar moartea produse din cauza incalcari legilor de circulatie.
Succes!

| FxDStyle explică (pentru TOoSsy):

Iti multumesc foarte mult.

1 răspuns: