| assss a întrebat:

BUna. De cateva zile am o afta bucala mare si ma doare ingrozitor. remedii? (FUNDA)

Răspuns Câştigător
| MariaIoana a răspuns:

Pai, e simplu : 1 te dai mereu cu glicerina (nu te doare deloc)
2 iti cumperi solutie pentru afte bucale (aia cam pisca, insa trece repede)
3 Te freci cu bicarbonat (e putin dureros, insa trece repede)
Tu alegi happy

5 răspunsuri:
| dydy1 a răspuns:

La farmacii cauta urgoafte, eu folosesc si merge.e un gel, il aplici si nu mai ustura

| Sarahh a răspuns:

Du`te la doctor cel mai bine love struck!
Sanatate happy!

| ana_2324 a răspuns:

Am eu un ssuperr remediu :mergi la doctor!

| smileKiller a răspuns:

TRATAMENTUL RECOMANDAT DE SPECIALIST

Ca tratament putem aminti tratamentele locale, care influenteaza favorabil evolutia leziunilor, dar nu impiedica recidivele. Se pot aplica badijonari cu violet de gentiana 1%, xilina 2%, gargarisme de 3-4 ori pe zi cu solutii slab antiseptice, cu infuzie de musetel. Se mai pot face bai bucale cu solutii alcaline (o lingurita de bicarbonat de sodiu la un pahar de apa calduta), cu aspirina efervescenta sau solutii care contin glicerina boraxata ori glicerina cu hidrocortizon acetat. Aceste procedee repetate de 3-4 ori pe zi duc la vindecarea leziunilor minore in 2-3 zile. Obligatoriu, trebuie acordata atentie corectarii tulburarilor digestive, evitarii alimentelor acide, condimentelor, citricelor, laptelui si produselor din lapte. poti citi: http://www.pcfarm.ro/articol.php?id=206

| Nikisoara a răspuns:

Pai, fugi la doctor.

pana fugi la doctor, incearca sa nu o mesteci sau o freci des de dinti, caci te va manca si ustura. exista la farmacie niste creme impotriva afterlor, [ urgoafte], dar functioneaza la fel de bine aciclovir.

stiu unii oameni care isi taie aftele cu forfecutele. nu face prostia asta, limba e un organ sensibil si vascularizat puternic.

succes, Lara