Întrebare recomandată | Macabre a întrebat:

Cum pot scăpa de o aftă bucală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pot fi cauzate de o infectie cu bacterii sau candida.
Ca remediu, recomanda comprese pe zona afectata cu tinctura de musetel sau ulei din pom de ceai. Aftele mai pot fi cauzate si de scaderea imunitatii.
Pentru aceasta recomand terapiile cu Biorezonanta-Bicom-Optima.
Vezi aici amanunte:http://www.dermavital-med.ro-diagnosticare/ cu Biorezonanta
Te pup!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Aftele bucale se tratează cu glicerină boraxată, eventual și mentolată.
Pa, pa.

| xDr0gs a răspuns:

Http://www.tratament-afte.xmed.ro/.Remedii aici dar eu de obicei pun bicarbonat pe rana.

| lizy12iul a răspuns:

Cu bicarbonat de sodiu si apa oxigenata

| SSWK a răspuns:

Biorezonanta este o sarlatanie, iti ia o gramada de bani pentru nimic.
Evita produsele lactate, ingrijeste-te sa ai o igiena bucala buna, iar local se pot aplica plasturi si diverse picaturi - este si solutie anti-afte la farmacie, care ajuta si nu este foarte scumpa.
Probabil aftele ti le cauzeaza un aliment pe care nu-l suporti, cel mai posibil de origine lactata - monitorizeaza ce mananci.

| teodora24 a răspuns:

Buna!
Ti-as recomanda sa folosesti Glicerina boraxata(simpla sau cu propolis), Nistatin sau Aftolizol.
Pa, pa!

| lavielena14 a răspuns:

Foloseste GLICERINA BORAXATA CU NISTATINA sau, in termeni populari 'miericica', dupa ce ai folosit-o de doua ori se diminueaza destul de mult