| Ryk29 a întrebat:

Bună dimineața!
Vreau să mă apuc de vioara, și când o sa studiez acasă ce trebuie să studiez?
Și după cât timp o să pot să cant la vioară ce melodie vreau?
Vă mulțumesc din suflet pentru răspunsuri!????️

2 răspunsuri:
| Korkodeln a răspuns:

De la inceput: TOTUL depinde de talent, daca ai talent poti sa-l slefuiesti cu exercitii si indrumare profesionala, daca nu, nu, orice ai face o sa fii doar un interpret mediocru.

Sunt o multime de video si lectii online, dar parerea mea este sa te duci la o scoala de muzica, macar pentru evaluare auditiva ("ureche muzicala") si 1-2 lectii, nu costa o avere, dar ei iti vor putea spune daca merita sa continui sau nu.

Si referitor la intrebarea "cand o sa pot sa cant la vioara ce melodie vreau?" raspunsul este: "din momentul in care vei putea descifra partitura".
La inceput o sa sune groaznic, dar din ce in ce mai bine dupa repetitii si iar repetitii, toti vad la spectacole si concursuri copilasi cantand aproape perfect, dar nu inteleg ca rareori au copilarie, studiaza 10-12 ore pe zi ca sa para in fata camerelor ca e foarte simplu.

| Shattergrim54 a răspuns:

Nu sunt expertă în acest domeniu, dar durează timp și ai nevoie și de răbdare. Trebuie să fi o persoană răbdătoare. Poți învăța de pe Youtube dar dacă îți permiți poți da bani unui tutore ca să te învețe