| MareMarius a întrebat:

Legitimatiile de student de transport gratuit cu trenul se pot face si acum sau doar la inceput de an universitar? Vreau sa calatoresc vara aceasta si daca pot beneficia de transport gratuit feroviar de ce sa nu profit. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca ai terminat clasa a XII-a, poti beneficia de transport cu tarif 50% reducere in baza carnetului de ELEV avizat pe ultimul an scolar.
Valabilitatea lui expira de drept la inceperea noului an scolar 2018-2019.
Daca nu ai avut calitatea de elev anul acesta, dar vrei sa devii student, va trebui sa astepti inceperea anului universitar si eliberarea legitimatiei in baza careia sa te bucuri de reducere la achizitionarea unui bilet CFR.
Daca esti deja student, legitimatia e inca valabila pana in octombrie.

| MareMarius explică (pentru dannyel86):

Sunt student, am terminat anul II. Cand am inceput anul II nu mi-am facut legitimatia..nu pot sa o fac acum? Trebuie sa astept pana incep anul III sa o pot face? Multumesc!

| dannyel86 a răspuns (pentru MareMarius):

Din pacate, mi se pare tardiv sa scoti acum o legitimatie de calatorie de la universitate. happy
Poti contacta secretariatul facultatii sa intrebi despre problema, dar sunt convins ca te vor amana pana in octombrie. Chiar daca toamna, iarna sau primavara nu calatoresti cu trenul, e mai util sa-ti scoti legitimatia la inceputul anului universitar, si nu la momentul in care ai nevoie de ea.

| MareMarius explică (pentru dannyel86):

Da, ai dreptate. Insa eu doar de o saptamana am aflat ca studentii au gratuitate la transportul feroviar( nu aveam nevoie si de aceea nu stiam) laughing Multumesc mult pentru raspuns!

4 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Doar la inceputul anului universitar