| bybycutz a întrebat:

Elevii scolilor postliceale vor beneficia de transport feroviar gratuit din moment ce sunt studii pentru licenta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Elevii de la scolile postliceale nu sunt studenti, deoarece nu urmeaza studii universitare, astfel ca nu beneficiaza de prevederea pentru studenti.
Conform L.1/2011, astfel cum a fost modificata, citez:
"ART. 205
  (1) Studenţii beneficiază de asistenţă medicală şi psihologică gratuită în cabinete medicale şi psihologice universitare ori în policlinici şi unităţi spitaliceşti de stat, conform legii.
  (2) În timpul anului universitar, studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă, în instituţiile de învăţământ superior acreditate, în vârstă de până la 26 de ani, beneficiază de tarif redus cu minimum 50% pe mijloacele de transport local în comun, transportul intern auto, feroviar şi naval. Studenţii orfani sau proveniţi din casele de copii beneficiază de gratuitate pentru aceste categorii de transport.
  (2^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), în tot cursul anului calendaristic, studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă, în instituţiile de învăţământ superior acreditate, beneficiază de gratuitate la transport intern feroviar la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a."

| bybycutz explică:

Esti sigur/a? Pentru ca unde m-am uitat am inteles ca transportul feroviar pentru elevii postlicealelor doar va fi redus cu 50%.

| talancae a răspuns:

Da, cu siguranta!

| talancae a răspuns:

Da