| CVD a întrebat:

Buna Seara,

Am si eu nevoie de un sfat. Am problme cu administratorul de cind m-am mutat in bloc si in seara asta mi-a venit cu o scrisoare scrisa de asociatia de locatari, care e formata din prietenii dinsului, anume vecinul de sus si cel de jos cu care de altfel, am numai probleme si cu ei. Al de sus bate mereu, tot face cite ceva, mobila am inteles, al de jos bate in teava mereu, chipurile il deranjeaza copilul meu de un an jumate.nici nu pot sa merg in casa mea. Am inteles ca administratorul de fapt, nu are licenta, sau aprobare, nu stiu in fine ce studii si aprobari le trebuie pentru. a fi administratori. Dar as vrea sa stiu in acest caz, ce as putea sa fac eu pentru. a-l reclama sa i se rezilieze aceasta pozitie pe care o ocupa fara acte in regula. Si unde verifica daca intr-adevar are sau nu licenta respectiva. In fine, situatia in care am nevoie de sfat mai e inca una: In seara asta a venit cu o scrisoare scrisa de catre el si semnata de asociatia de locatari, in care ne someaza ca in 15 zile sa ne facem mutatia in BI sau flotant din care sa reiasa adresa asta la care stam acum, nu in blocul de peste drum unde am stat pina in Ianuarie 2011, la parintii mei. Totodata, sotul meu e de nationalitate indiana si are carte de rezidenta, inregistrata tot la adresa parintilor. As vrea sa stiu si eu ce legislatie exista in domeniu si ce penalitati am putea suferi si eu si sotul meu (cu statut diferit) daca nu vom respecta acest termen, sau daca nu vom face nici o mutatie sau flotant. Cu atit mai mult cu cit apartamentul e pe numele parintilor mei, si nici unul din numele meu sau al sotului nu apare pe certificatul de proprietate. Va rog mult de tot sa ma ajutati, sa-mi spuneti ce rau poate reiesi din toata treaba asta. Multumesc foarte mult pentru. timpul D-vs.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Administratorul trebuie sa aiba un atestat dat de primaria localitatii si semnat de primar, fara acesta nu poate fi administrator. Nu exista anumite cerinte de studii. Reclamatia in legatura cu acesta o poti face la primarie, fiecare trebuie sa aiba un compartiment specializat ori o persoana care sa se ocupe cu asociatiile de proprietari. Pentru detalii poti citi Legea nr.230/2007, privind asociatiile de proprietari, in principal cap.V si VII.
Cel care a fost la tine s-ar putea sa nu fie administratorul ci presedintele asociatiei si acesta nu trebuie sa aiba nici un act, singurele conditii pe care trebuie sa le indeplineasca sunt sa fie major, sa aiba locuinta in cadrul asociatiei si sa fie ales in functie de adunarea generala a asociatiei.
2.In conformitate cu OUG 97/2005, privind actele de identitate, orice persoana care locuieste, mai mult de 15 zile, intr-o alta locuinta decat aceea unde figureaza cu domiciliul, trebuie sa anunte politia localitatii ori SPCLEP(daca exista in localitate) si sa ceara inscrierea resedintei (flotant) pe actul de identitate. De asemenea aceasta obligatie o are si cel care ii gazduieste, daca nu o face poate fi amendat de la 75 la 150 lei.
Solicitati aceasta, se poate face in baza declaratiei parintilor tai si atunci o sa locuiti legal acolo. Numai bine!